archív aktualít rok 2012

Finanční negramotnost zaměstnanců trápí firmy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP3Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR) zrealizovala mezi svými členy anketu k finanční gramotnosti zaměstnanců v malých a středních podnicích, která mnohdy působí firmám problémy. Výsledky ankety např. ukazují, že 92 % respondentů je přesvědčeno o tom, že úroveň finanční gramotnost obyvatelstva v ČR není dostatečná.

Celkem 61 % respondentů uvedlo, že má ve firmě zaměstnance, proti kterému byla nařízena exekuce. Celkový počet činí 193 s exekucí, což jsou v průměru zhruba 3 zaměstnanci na firmu. Ve 42 % firem zaznamenaly firmy nárůst exekucí nebo tzv. osobních bankrotů, přičemž téměř polovina z tohoto počtu firem to považuje za narůstající problém. Z negativních průvodních jevů způsobených exekucemi uvedlo 36 % respondentů menší výkonnost či soustředění zaměstnance na práci a 33 % zvýšené vytížení účetního oddělení. Dále to byla vyšší fluktuace zaměstnanců (12 %) a vyšší nemocnost zaměstnance (8 %). Z dalších problémů lze jmenovat negativní působení na zaměstnance v exekuci, kterého nelze motivovat odměnami, neboť vše, co vydělá, jde na exekuci.

Pozitivní je poznatek, že 68 % z dotázaných firem je nakloněno finančnímu vzdělávání pro zaměstnance ve vzdělávání firmy, pokud by bylo uhrazeno v rámci některého z dotačních titulů. Z celkového počtu oslovených firem by jich 25 % finanční vzdělávání určitě zařadilo a k tomu se přidává dalších 43 %, které se k využití této možnosti spíše přiklánějí.

Zdroj: AMSP ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina