archív aktualít rok 2012

Výstavy betlémů v Ostravě, Lomnici nad Popelkou, Jihlavě a Brně

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vystava_betlemu_Ostrava12. ročník tradiční Výstavy betlémů se uskuteční od 7. prosince 2012 do 6. ledna 2013hradní galerii Slezskoostravského hradu v Ostravě.

Letošní výstavu bude prezentovat velké množství unikátních historických i současných betlémů od profesionálních i amatérských autorů. Hradní prostředí vyzdobené ručně vyrobenými vánočními ozdobami a dekoracemi dodá výstavě betlémů vánoční kouzlo. Pořadatelé slibují také bohatý kulturní program.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 7. prosince v 17:00 hodin v Galerii Slezskoostravského hradu. 

Jako každoročně, hlavní doprovodnou akcí výstavy bude „Stříbrná sobota a neděle“, konaná 15. a 16. prosince 2012. Těšit se můžete na tradiční jarmark, předvádění vánočních zvyků, ukázky řemesel, koledy, vánoční představeníčko pro děti i dospělé a mnoho dalšího.

Pro děti jsou připraveny „Tvůrčí dílničky“ ve dnech 10. – 20. prosince 2012 od 10:00 do 13:00 hodin, kde si mohou namalovat vlastní perníčky nebo vyrobit drobné vánoční ozdoby.

Jedenáctou výstavu betlémů uspořádalo Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou. Je přístupná od 1. prosince 2012 do 6. ledna 2013 denně kromě pondělí. Návštěvníci mohou zhlédnout přibližně čtyři desítky exponátů různého stáří a provedení, např. papírové betlémy ze sbírek železnobrodského sběratele M. Tribučka, ručně malovaný orlickoústecký betlém Jaroslava Heraina, velký deskový kostelní betlém od neznámého autora z Českého ráje, a také kolekce manufakturně vyráběných českých dřevěných betlémů, jako např. „Valašský betlém“ Karla Langera z roku 1943, „Soustružené jesličky“ od Víta Gruse, které vyrábělo Ústředí lidové a umělecké výroby v Praze od roku 1948, „Stolní betlém“ ze 60. let minulého století ad. Současnou produkci zastupují barevné figurky vyráběné firmou Detoa.

Na letošní výstavě budou po delší době k vidění i betlémy z muzejních fondů, které jsou jinak celoročně ukryty v depozitáři, např. Patočkův „Lomnický betlém“ vyrobený v 70. letech z moduritu, polychromovaný „Betlém národů“ řezbáře Františka Mühla ad.

Vánoční výstavu s názvem Betlémy a staré hračky mohou zájemci navštívit v Jihlavě v areálu Jihlavských teras (bývalá Tesla) v Havlíčkově ulici 30, a to od 7. prosince 2012 do 6. ledna 2013. V týdnu od 17. – 21. prosince budou výstavu v sále školicího střediska provázet ukázky tvorby starých řemesel – zdobení perníčků, vyřezávání ze dřeva, paličkování, pletení z pedigu, výrobky ze slaného těsta, figurky ze šustí – v podání místních řemeslníků-umělců s možností vyzkoušení si vlastní šikovnosti a zakoupení řemeslných výrobků.

Několik výstav betlémů je možné během adventu shlédnout také na různých místech v Brně. Zde si můžete stáhnout pozvánku na tři z nich.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina