archív aktualít rok 2012

Mraky nad Evropou – Itálie je na dně

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rezivo1Ve dnech 17. – 19.10. se konala 7. mezinárodní konference o jehličnatém řezivu ve Stockholmu za účasti  prezidenta Evropského pilařského svazu Mag. Alfreda Jecharta, Christopha Kutlerera, šéfa rakouské skupiny pilařského průmyslu a Dr. Carla-Erika Torgensena, představitele rakouského obchodu s dřívím. V Evropě se očekává v roce 2013 stagnace spotřeby jehličnatého řeziva.

Poměrně stabilní situace by se měla udržet v oblasti Středomoří a Středního a Blízkého východu. Pozitivní vývoj se očekává v Číně a USA. To byly nejdůležitější informace, které se několikrát opakovaly při jednání účastníků konference.

USA před renezancí?
Spojené státy v minulém roce dosáhly „dna“ ve stavebnictví. Letos došlo ke znatelnému obratu k lepšímu a do roku 2014 se počítá s výstavbou téměř milionu nových bytových jednotek. Delegace z USA velmi přesvědčivě nastínila prognózu vývoje následujících dvou let. Severoamerické pilařské závody podle jejich informací nebudou nadále schopny pokrýt nárůst vnitrozemské spotřeby řeziva, která se podle předpokladů bude plynule zvyšovat. Bude nutné oživit dovoz z Evropy, ve hře je také projekt na výstavbu velkého německo-rakouského pilařského závodu v USA. Prognózu vývoje doplnila Annika Winsth, švédská ekonomka z Nordea Bank, která nastínila předpověď měnového vývoje: americký dolar by měl v roce 2013 klesnout na poměr 1 : 1,1 vzhledem k euru. To by mohlo znamenat lepší šance pro evropský obchod s řezivem.
Rakousko má největší ztráty
Podle Christopha Kutlerera, šéfa rakouských pilařských závodů, v Evropě nedojde v příštím roce k výrazným změnám. Producenty ve Skandinávii a střední Evropě budou i nadále trápit klíčové problémy, jakými jsou nedostatek suroviny a vysoké ceny. „K dispozici je příliš málo dříví a navíc je v Rakousku příliš drahé, což se projevuje ztrátami podílu na mezinárodních trzích. V celé Evropě došlo k poklesu výroby řeziva v letošním roce o 2 – 3 % (o 1,4 – 1,5 milionů m3). Epicentrem poklesu produkce je však evidentně Rakousko, které tím také nejvíce ztrácí. Bilance letošního roku hlásí mínus 1 milion m3 (pokles o 10 % na pouhých 8,5 milionů m3). To je téměř úroveň roku 2009, tehdy jsme se domnívali, že nás už horší situace nemůže postihnout,“ uvedl Kutlerer.
Pokles výroby řeziva v Německu
Také Německo vyrábělo v letošním roce téměř o 1 milion m3 řeziva méně: 20,6 milionů m3 znamená pokles o 5 %. Další omezení výroby se očekává i v roce 2013, pokles se bude zřejmě týkat celé Evropy, podle prognóz o 2,2 – 2,3 milionů m3. Snahou rakouských i německých pilařů bude udržet i nadále alespoň předpokládaný objem výroby pro rok 2013, což je v Rakousku 8,5 milionů m3 a v Německu 20,6 milionů m3. Žádné signály nenasvědčují tomu, že by se v dohledné době významně zlepšilo zásobování dřívím.
Itálie je na dně
V Itálii, která je klíčovým trhem pro Rakousko, došlo letos k poklesu spotřeby řeziva o 1,1 milionu m3 na 4,6 milionů m3. Pro srovnání, v roce 2007 zaznamenala spotřeba objem 7,2 milionů m3. Situace je dramatická a italská delegace se neodvážila vyslovit prognózu vývoje pro rok 2013. Ekonomka Winsthová uvedla, že obě země, Španělsko i Itálie, jsou pod „ochranou“ eura, ale nezávisle na tom může trvat až deset let, než se hospodářství těchto zemí vzpamatuje z nejhoršího a dojde ke znatelnému oživení. Je to začarovaný kruh poklesu spotřeby a klesajícího vývoje celkově.
Vývoj na Blízkém a Středním východě a v Asii
„Blízký a Střední východ jsou v současné době díky dodávkám ze Švédska trochu pod tlakem. Je to však region, který znamená v roce 2013 určité naděje pro evropské producenty,“ uvedl Dr. Torgersen, šéf rakouského obchodu s dřívím. Novými zeměmi, kde se očekává pozitivní vývoj trhu, jsou Maroko a Saúdská Arábie. Celosvětovou spotřebu by měly podle očekávání udržet na vysoké úrovni asijské země, především Čína, Indie a Japonsko.
Celoevropská kampaň
Důležitým závěrem konference ve Stockholmu bylo schválení částky 350 000 eur ročně na podporu celoevropské reklamní kampaně, která by měla přispět k rozvoji spotřeby řeziva a dřeva jako stavebního materiálu. Prvním krokem bude vytvoření digitálního „toolboxu“, schránky, která bude shromažďovat informační materiál od jednotlivých svazů a reklamních organizací. Šest let se o této kampani jen diskutovalo, nyní byla opravdu zahájena. „Slibujeme si od ní, že se v následujících letech zvýší spotřeba jehličnatého řeziva v Evropě minimálně o 15 %, z dnešních 68 milionů m3 alespoň na 80 milionů m3, což je objem produkce roku 2007,“ vyjádřil za všechny zúčastněné přání Dr. Torgensen.

Mgr. Hana Nováková

Zdroje: www.timber-online.net, www.holzwurm-page.de/sitemap

Graf:  Vývoj spotřeby jehličnatého řeziva v Itálii (2000 – 2013)

Tabulka: Vývoj výroby jehličnatého řeziva  2006 – 2012 (2013 prognóza)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina