archív aktualít rok 2012

Nepředpokládal jsem, že se ze státu stane zloděj, říká Jan Mičánek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESSOd vyhlášení insolvenčního řízení na společnosti LESS a LESS & FOREST na začátku října odmítal jejich majitel Jan Mičánek jakoukoliv komunikaci s médii. První obsáhlejší rozhovor poskytl Mladé frontě DNES (MF DNES), která ho otiskla ve svém vydání ze dne 22.10.2012.

První otázka logicky mířila na důvody, které již tři Mičánkovy firmy přivedly k úpadku (kromě dvou výše uvedených také LESS & TIMBER, na kterou byl úpadek vyhlášen 23.10.2012).

Příčinou je podle něj valorizace cen dřeva kupovaného od státních Lesů ČR (LČR), takzvaná indexace. Problémy firmě nastaly v prvním čtvrtletí loňského roku, avšak aby to majitel vysvětlil, musel se vrátit do roku 2009, kdy LČR přišly s tím, že si dřevo budou obchodovat samy. Naráží tím na zavedení „problematických“ tendrů, kvůli kterým jsou dnes dle jeho vyjádření v Česku nejvyšší ceny dřeva v Evropě. „Tento krok vycucal nejen z naší firmy, ale i z ostatních tři miliardy korun,“ komentuje výsledek tendrů LČR Jan Mičánek.

Známou skutečností ale je, že výši nabídkové ceny dřeva si do soutěže navrhli sami. Mičánek to v rozhovoru pro MF DNES zdůvodňuje tím, že (citujeme) „na konci roku 2010 se soutěžila celá republika najednou, což je vždy špatně, protože firmy se chovají nepřirozeně. A to včetně nás. Když máte určitou kapacitu a nevíte, zda pro ni budete mít za měsíc práci, vyždímáte samozřejmě do tendru maximum.“

Nadhodnocení nabídkových cen ale odmítá s tím, že museli zhruba s půlročním předstihem odhadnout také indexaci cen v prvním kvartálu 2011. Ten odhadli na 4 % růstu, což prý trh posléze potvrdil, avšak index aplikovaný LČR byl 11 %. LČR jako nejvýznamnější respondent indexu ČSÚ tehdy podle Mičánka využily toho, že na konci roku 2010 dostaly od zpracovatelů dřeva vyplacené jednorázové bonusy za celý rok, a ty zahrnuly do tržních cen reportovaných ČSÚ. 
V důsledku toho se prý firma dostala za první čtvrtletí 2011 do ztráty asi 65 milionů.

Mičánek v rozhovoru dále uvádí, že vlivem vnitřních změn ve struktuře LČR nevydal ČSÚ index pro druhý kvartál 2011. „Došlo ke střetu mezi LČR a ČSÚ, který dodneška řeší soud, a státní lesy si udělaly vlastní index, podle něhož nám začaly fakturovat. To, že se LČR pustily do takové partyzánské akce, nás stálo do konce loňského roku 192 milionů další ztráty. Upozorňoval jsem na to, ale bezvýsledně. Nakonec jsme museli LČR zažalovat. Jenže soud nám napsal, že dokud nebude vyřešen spor mezi LČR a ČSÚ, tak na nás kašle. Už je to rok a půl a zatím nebylo ani jedno stání. Loni jsme tak přišli o čtvrt miliardy. Pokračuje to i letos, celkem už nemáme půl miliardy korun. Dalších 150 milionů nás stálo to, že tendry byly zpožděné a práci jsme přebírali místo v lednu někdy v březnu,“ vypočítává ztráty podnikatel, který jak v uvedeném rozhovoru pro MF DNES, tak i v návrzích na insolvenční řízení z pádu svých firem viní hlavně LČR. „Počítal jsem s příjmy, které jsem pak z obchodu se dřevem neměl,“ přiznává a doplňuje: „Nikdo nemohl předpokládat, že se ze státu stane zloděj.“

Související články:

Šance na záchranu holdingu LESS prudce klesly. Lesy ČR odstoupily od smluv

Mičánkovo impérium LESS se hroutí jako domeček z karet. Padají další firmy

LESS je v insolvenci. Dostane ještě druhou šanci?

Lesy ČR zastavily těžbu dřeva na jednotkách, kde pracovala společnost LESS & FOREST

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina