Rakúski odborní novinári si odskočili na Presse Trip do severotalianskeho regiónu Emilia Romagna. Po zemetrasení na konci mája v rozsahu 6. stupňa bolo medzi mestami Modena a Ferrara asi 60 % budov poškodených. Až 40 % museli celkom zbúrať. Otrasy poškodili predovšetkým historické budovy, školy a továrne. Zo všetkých priemyselných budov sa 12 % nachádza v regióne, takže zemetrasenie ťažko postihlo priemyselný región.
Významné časti budov a komplexov nahrádzajú konštrukciami z dreva alebo drevených kompozitov. Presvedčivými argumentmi boli krátke doby výstavby a vyhliadka zvýšenia bezpečnosti. Zodpovedajúce výrobky z dreva a stavebné technológie dodávajú z Rakúska. Stavebné práce drevostavieb vykonávajú talianske firmy. Len 4 mesiace po zemetrasení sú už prvé stavby tesne pred dokončením.
V rámci tlačového turné ukázali odborným novinárom zrenovovaný školský areál, výrobnú halu významného priemyselného závodu v regióne. Obe budovy predstavujú svojimi rozmermi príklady rozsiahlych konštrukcií z dreva. Po rýchlej rekonštrukcii je nevyhnutné pokračovať v priemyselnej produkcii. Vzhľadom k už ťažkej ekonomickej situácii pred zemetrasením aplikujú nové formy financovania: public private partnership.
Výstavba jednej z najvyšších drevených stavieb v Európe z rakúskeho dreva bude v Miláne. Projekt „Sociálne bývanie“ zahŕňa štyri 9-podlažné časti budovy, ktorej súčasťou bude 124 bytov. Budovy sú vyrobené z pevnej drevenej konštrukcie, drevené výrobky na princípe CLT (Cross-Laminated Timber) pochádzajú z Rakúska. Práve sem smeroval Presse Trip na druhý deň. Komentár k stavbe rozšírili investori z projektovej správy o motívy dreva; doplnili architekti, projektanti a dodávatelia, ktorí majú skúsenosti pri realizácii.
Ilustračné foto: Rakúski projektanti a stavbári sa neboja výškových budov z dreva. Jedna zo stavieb vyrastá vo Viedni (Wagramer Straβe). Podrobne sme o výstavbe písali v našom časopise Drevársky magazín č. 6/2012 (Foto: Anton Mrník)