archív aktualít rok 2012

Mičánkovo impérium LESS se hroutí jako domeček z karet. Padají další firmy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESS_CaslavOd začátku října plní stránky tištěných i internetových médií zprávy o přibývajících problémech v lesnicko-dřevařském holdingu LESS podnikatele Jana Mičánka. Ke společnostem LESS a LESS & FOREST, které jsou od 2.10.2012 v úpadku, se začínají postupně přidávat další firmy spadající do Mičánkova impéria.

V úterý 9.10.2012 bylo zahájeno insolvenční řízení se společností LESS & TIMBER. Návrh podala Citibank Europe kvůli nesplacenému dluhu převyšujícímu 685 mil. Kč. Současně podala i návrh na řešení úpadku reorganizací v naději, že tím zvýší šance na návrat svých investic.

LESS_Caslav_zavodLESS & TIMBER provozuje celkem čtyři dřevařské závody (Čáslav, Bohdaneč, Dlouhá Ves u Sušice a Klášterec nad Orlicí). V roce 2011 dosáhl obratu 1,65 mld. Kč a zaměstnával zhruba 500 lidí.

Již teď je téměř jisté, že firma do problémů přivede i další dřevařské společnosti. Mezi jejími věřiteli je např. pila Javořice, která se teprve loni začala po dvouleté pauze pomalu vzpamatovávat z vlastní insolvence, do které ji dostal její předchozí vlastník, zkrachovalý lesnicko-dřevařský holding CE WOOD. LESS & TIMBER jí dluží za dodané dřevo přes půl milionu korun.

Stejně tak na spoustu dalších větších i menších firem a živnostníků těžce dopadne krach obou předchozích firem. Této skutečnosti si všímají např. Hospodářské noviny (HN). „Mičánkův pád bude věřitele bolet, ale pročistí zdeformovaný trh“, parafrázují ve svém vydání ze dne 8.10.2012 výrok majitele pily Javořice Petrose Michopulose: „Krach holdingu LESS bude mít sice závažné dopady, ale je dobře, že díky němu trh opustí hráč, který ho deformoval.“ Jako konkrétní příklad uvádí deník Martina Kubalu z Bašky na Frýdecko-Místecku, který má malou firmu na lesní práce. Momentálně mu vázne milion korun u zkrachovalého holdingu LESS. „Ten milion představuje zisk naší firmy za půldruhého roku,“ uvedl pro HN podnikatel z Bašky. Podobně jako jemu hrozí dnes ztráty stovkám živnostníků, malých i větších firem, jež pro LESS pracovali.

HN si ve zmíněném vydání všímají i další věci. Uvádí, že Mičánek vystupuje jako oběť obchodní politiky Lesů ČR. Řada lidí z branže ale podle HN soudí, že se na bankrot připravil a část majetku vyvedl z dosahu věřitelů na rodinu a přátele. Doslova uvádí: „Už před třemi lety prodal dceřinou firmu Zelená Bohdaneč (včelařství, palírna, hotel, rybářství aj.) svým dětem. Loni na ně převedl kontrolní podíl ve firmě Pstruhový ráj, jež vlastní šest rybníků. Zbavoval se i dalších aktiv, loni prodal slovenskou dceru, letos obchodníka s biomasou LESS & BIOMASS. Těžba přecházela zčásti na firmu KHL Eko, kde má holding jen třetinový podíl, zbytek drží anonymní investoři. Mičánek kategoricky a dotčeně vyvrací podezření, že by uklízel před věřiteli.“

LESS_Caslav-elektrarnaPádu třetí firmy v pořadí LESS & TIMBER věnují HN pozornost ve svém vydání ze dne 9.10.2012. Upozorňují např. na to, že její pilařský závod v Čáslavi (nově postavený v roce 2009 za 2 mld. Kč), který je zhruba ze 40 % zásobován kulatinou z firem mateřského holdingu LESS, od pondělí 8.9. stojí a v úterý se prý zastavila i kogenerační jednotka na biomasu, kterou provozuje další člen holdingu, společnost LESS & ENERGY. „I ta se zřejmě kvůli zastaveným dodávkám štěpky ocitne brzy v insolvenčním řízení,“ spekulují HN.

Pokud se tak skutečně stane, lze jen těžko předvídat další vývoj. Např. jakou šanci na úspěch mají návrhy na řešení úpadku všech tří firem reorganizací. V insolvenčním návrhu na obě první firmy Jan Mičánek uvedl, že v rámci reorganizace počítá jednak s prominutím části dluhů, s prodejem části majetku nebo podniku, vstupem strategického investora, a jednak s hospodářskými výsledky zbývajících společností, které holding zastřešuje. Doslova uvádí: „Provoz podniku při zachování ostatních společností ze skupiny LESS je schopen dlouhodobě generovat dostatek prostředků na úhradu jak budoucích závazků, tak velké části existujících závazků.“ Ovšem pokud firmy neprodukují, těžko mohou generovat nějaké finanční prostředky.

O způsobu řešení úpadku společností LESS a LESS & FOREST rozhodne schůze věřitelů, která je svolána na 2.1.2013.

Foto: LESS

Související články:  

LESS je v insolvenci. Dostane ještě druhou šanci?

Lesy ČR zastavily těžbu dřeva na jednotkách, kde pracovala společnost LESS & FOREST

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina