archív aktualít rok 2012

LESS je v insolvenci. Dostane ještě druhou šanci?

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESSNejčernější scénář, předpovídaný před časem majitelem holdingu LESS Janem Mičánkem, se naplnil. Krajský soud v Praze v pondělí 1.10.2012 zahájil s největší tuzemskou lesnicko-dřevařskou firmou LESS a.s. a s její dceřinou společností LESS & FOREST insolvenční řízení.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení s oběma firmami podal sám jejich majitel Jan Mičánek. Problémy se splácením svých závazků, do kterých se skupina dostala, jsou podle něj důsledkem jednak investic do podnikatelské činnosti a do rozvoje činnosti skupiny a jednak obchodních sporů se státním podnikem Lesy ČR (LČR), které byly vyvolány způsobem indexace a navýšením cen, za které LČR prodává své dříví odběratelům.

Společnost Less & Forest k 25.9.2012 evidovala závazky v celkové výši téměř 1,3 mld. Kč a celý holding LESS a.s. bezmála 3 mld. Kč. Svému nejvýznamnějšímu obchodnímu partnerovi (LČR) dluží za prodej dřeva téměř 187 mil. Kč. Mezi dalšími věřiteli je mj. společnost AGROFERT HOLDING Andreje Babiše, kterému Jan Mičánek a jeho společnost LESS dluží 311 milionů Kč. Vzhledem k dalším evidovaným závazkům splatným ke konci záři 2012 lze předpokládat další prohloubení platební neschopnosti.

Jan Mičánek soudu navrhl řešit úpadek svých firem reorganizací. Mimo jiné i proto, aby mohla být zachována pracovní místa pro asi 700 současných zaměstnanců. Ve svém návrhu počítá mj. s prominutím části dluhů, s prodejem části majetku nebo podniku, vstupem strategického investora. Konečná podoba reorganizačního plánu však bude záležet na výsledku jednání s hlavními věřiteli. Ti ale na návrh řešit úpadek reorganizací nemusí přistoupit a mohou společnosti poslat do konkurzu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina