archív aktualít rok 2012

Pasivní dřevostavba bude sloužit k výzkumu a výuce studentů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SS_MSDKMoravskoslezský dřevařský klastr (MSDK) slavnostním otevřením dne 19.9.2012 oficiálně zahájil provoz nového Výzkumného a inovačního centra, zbudovaného za finanční podpory z Operačního programu podnikání a inovace v areálu Fakulty stavební (FAST), VŠB-TU Ostrava. Realizátorem stavby je společnost RD Rýmařov.

„V rámci všech stavebních fakult v České republice jsme v Ostravě jedni z prvních, kteří mají takto moderní výukové centrum. Centrum bude sloužit výuce, zejména studentům magisterských a doktorských studií, a bude také sloužit výzkumu a spolupráci s praxí v oblasti navrhování a realizace stavebních konstrukcí a dřevostaveb a konstrukcí na bázi dřeva,“ uvedla prof. Ing. Darja Kubečková Ph.D., děkanka Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava.

SS_MSDK2Moderní dřevostavba o velikosti dvoupodlažního rodinného domu navržená v pasivním energetickém standardu bude pedagogy a studenty využívána jako unikátní výuková a názorná pomůcka pro testování a ověřování fyzikálních veličin a parametrů uvnitř konstrukce a vnitřního prostředí v místnostech. Umožní ověřovat hodnoty součinitelů prostupu tepla, povrchových teplot, naměřených vlhkostí uvnitř konstrukce a vzduchu uvnitř místností, a to jak při přirozeném tak i nuceném větrání. Instalací všech základních druhů tepelných zdrojů (elektrický kotel, plynový kotel, tepelné čerpadlo, solární ohřev, kotel na pelety, teplovzdušné vytápění, elektrická topná spirála) lze porovnávat jejich účel a vhodnost použití, účinnost a vliv na vnitřní prostředí budovy. Dále lze sledovat změny sedání a napjatosti základové desky a podloží v závislosti na čase a změně zatížení, měření vzduchové a kročejové neprůzvučnosti, vliv typu zasklení na tepelné parametry vnitřního prostředí. K dispozici je také možnost zapojení zjednodušených otopných sestav s regulačními armaturami.

„Nové školící centrum nemá v rámci naší země obdoby. Čeští technici odvedli opět mistrovské dílo. Koncepce, projekt i realizace stavby je výsledkem práce české stavební firmy RD Rýmařov. Na výstavbu nového školícího centra jsme použili ty nejmodernější technologie,“ uvedl prezident MSDK Jiří Pohloudek.

Stavbu po technické stránce podrobně představíme v některém z následujících vydání DM.

Foto: MSDK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina