archív aktualít rok 2012

Tuzemským výrobcům hraček patří jen čtvrtina domácího trhu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krtek_v_autickuProdej hraček na tuzemském trhu se loni meziročně zvýšil o 1,5 % na 4,9 mld. Kč Jen čtvrtina trhu ale patří tuzemským výrobcům. 
Tři čtvrtiny hraček se dováží, především z Asie.

Doménou českých výrobců jsou především hračky dřevěné, plyšové a textilní, zejména loutky a maňásci. Úspěchy ale slaví také s miniaturami autíček, společenskými hrami, hlavolamy nebo dětskými vozítky. Kreativitou vynikají zvláště výrobci herních objektů pro dětská hřiště.

Více než 70 % tuzemské produkce hraček však jde na export. Lidé totiž v poslední době kupují spíše levnější hračky. Počet prodaných kusů se loni meziročně zvýšil rychleji než tržby.

Zejména menším tuzemským výrobcům v posledních pěti letech klesl odbyt až o 50 % a kvůli malým objemům a vysokým výrobním nákladům nejsou schopni udržet své produkty v obchodních řetězcích.

Naopak firmě DETOA Albrechtice v posledních letech zájem o dřevěné hračky u nás výrazně roste. Zatímco v minulosti výrobce hračky hlavně vyvážel, loni zhruba 30 % produkce skončilo na tuzemském trhu. Podle firmy totiž české maminky, v záplavě asijské produkce, dávají větší pozor na to, co kupují svým dětem. V prodeji jasně dominuje Krteček.

Foto: DETOA Albrechtice

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina