archív aktualít rok 2012

Moratorium skončilo. Plomu se zachránit nepodařilo

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ploma123. srpna skončilo tříměsíční moratorium, které mělo chránit společnost PLOMA před tlakem věřitelů a hrozícím úpadkem. Jak ale ukazuje současný stav, tato ochrana se minula účinkem a patrně jen prodloužila agónii „umírající“ firmy.

Hodonínský výrobce překližek, zaměstnávající před vyhlášením moratoria 290 lidí, hospodaří se ztrátou již od roku 2007. Do vážných finančních problémů se ale dostal až v první polovině loňského roku. Tlak věřitelů přiměl vedení společnosti k poslednímu pokusu o záchranu. O vyhlášení moratoria rozhodl na základě návrhu společnosti Krajský soud v Brně 25.5. Firma dostala tři měsíce na to, aby výrobu přestavěla na menší objem, zrealizovala řadu přijatých úsporných opatření a našla dostatek nových odběratelů.

Konsolidovat podnik a obnovit výrobu se však nepodařilo. Tento neúspěch vedení společnosti přičítá především faktu, že místo toho, aby moratorium firmu před věřiteli a exekutory chránilo, naopak je vyburcovalo k ještě větší aktivitě a k ignorování podstaty moratoria. Společnost podala ke Krajskému soudu v Brně dne 16.8. odvolání, v němž mj. uvádí: „Exekutoři pokračují v nařizování a provádění výkonu rozhodnutí, banky jejich pokyny alibisticky přijímají a zadržují společnosti PLOMA finanční prostředky, které jsou v této fázi firemního života potřebnější než jindy.“

Dne 23. srpna na sebe společnost PLOMA u Krajského soudu v Brně podala insolvenční návrh s návrhem na prohlášení konkursu. Moratorium tak zaniklo a insolvenční řízení bylo ještě téhož dne zahájeno.

PLOMA, a.s. evidovala k 17.8. závazky v celkové výši přes 363 mil. Kč a ve stavu měla 104 zaměstnanců.

V insolvenčním návrhu mj. uvádí, že obnovení výroby v období moratoria se ukázalo býti ztrátovým i přes přijatá úsporná opatření. Výroba byla fakticky ukončena již krátce po jejím obnovení dne 4.6.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina