archív aktualít rok 2012

Moratorium skončilo. Plomu se zachránit nepodařilo

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ploma123. srpna skončilo tříměsíční moratorium, které mělo chránit společnost PLOMA před tlakem věřitelů a hrozícím úpadkem. Jak ale ukazuje současný stav, tato ochrana se minula účinkem a patrně jen prodloužila agónii „umírající“ firmy.

Hodonínský výrobce překližek, zaměstnávající před vyhlášením moratoria 290 lidí, hospodaří se ztrátou již od roku 2007. Do vážných finančních problémů se ale dostal až v první polovině loňského roku. Tlak věřitelů přiměl vedení společnosti k poslednímu pokusu o záchranu. O vyhlášení moratoria rozhodl na základě návrhu společnosti Krajský soud v Brně 25.5. Firma dostala tři měsíce na to, aby výrobu přestavěla na menší objem, zrealizovala řadu přijatých úsporných opatření a našla dostatek nových odběratelů.

Konsolidovat podnik a obnovit výrobu se však nepodařilo. Tento neúspěch vedení společnosti přičítá především faktu, že místo toho, aby moratorium firmu před věřiteli a exekutory chránilo, naopak je vyburcovalo k ještě větší aktivitě a k ignorování podstaty moratoria. Společnost podala ke Krajskému soudu v Brně dne 16.8. odvolání, v němž mj. uvádí: „Exekutoři pokračují v nařizování a provádění výkonu rozhodnutí, banky jejich pokyny alibisticky přijímají a zadržují společnosti PLOMA finanční prostředky, které jsou v této fázi firemního života potřebnější než jindy.“

Dne 23. srpna na sebe společnost PLOMA u Krajského soudu v Brně podala insolvenční návrh s návrhem na prohlášení konkursu. Moratorium tak zaniklo a insolvenční řízení bylo ještě téhož dne zahájeno.

PLOMA, a.s. evidovala k 17.8. závazky v celkové výši přes 363 mil. Kč a ve stavu měla 104 zaměstnanců.

V insolvenčním návrhu mj. uvádí, že obnovení výroby v období moratoria se ukázalo býti ztrátovým i přes přijatá úsporná opatření. Výroba byla fakticky ukončena již krátce po jejím obnovení dne 4.6.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina