archív aktualít rok 2012

Třetina českých domácností už nakupovala nábytek přes internet

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Prodej_nabytku1Více než 2/3 českých domácností preferují při nákupu nábytku a bytových doplňků velkoplošné specializované prodejny nábytku. Ukazují to výsledky studie FURNITURE 2012, kterou vydala společnost INCOMA GfK.

Dominantním hráčem na českém trhu je IKEA, kterou uvádí jako svou hlavní prodejnu 40 % dotázaných, na druhém místě je ASKO nábytek a na třetím prodejny řetězce Jysk. Do TOP 6 nejoblíbenějších prodejen s nábytkem a bytovými doplňky patří také Kika, Möbelix a Sconto.

Průměrné výdaje českých domácností, které nakoupily za poslední dva roky nábytek a/nebo doplňky do bytu, činí téměř 24.000 Kč ročně. Z toho průměrná domácnost utratí přibližně 17.000 Kč za nábytek a necelých 7.000 Kč za bytové doplňky. 40 % zákazníků však vydává celkově ročně částku menší než 10.000 Kč.

Při výběru a nákupu nábytku a bytových doplňků je pro Čechy důležité racionální rozhodování. Více než 75 % zákazníků srovnává nabídky v různých prodejnách, 80 % zákazníků čte katalogy a letáky prodejen s nábytkem a bytovými doplňky a více než 40 % podle nich také nakonec nakupuje. Pro konečné rozhodnutí o nákupu nábytku jsou nejdůležitějšími kritérii design a kvalita zpracování. Cena je důležitý faktor, není však rozhodujícím důvodem, který určuje výběr zboží.

20 % českých zákazníků nábytkářských prodejen má zkušenosti s nakupováním nábytku na splátky nebo prostřednictvím úvěrové karty. Fenoménem se také postupně stává nákup nábytku a bytových doplňků přes internet. Více než 1/3 respondentů již tento sortiment na internetu někdy nakupovala.

Graf 1: Vliv současné ekonomické situace na nákup nábytku

Graf 2: Nákup nábytku přes internet

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina