archív aktualít rok 2012

Generačná symbióza turzovských rodákov

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Anton_KaduraVyvrcholením kultúrneho leta v Turzovke bolo otvorenie výstavy drevorezieb Jána a Antona Kadurovcov, doplnené výtvarnými prácami na dreve Evy Comorkovej-Kadurovej. Výstava je prístupná verejnosti od 17. augusta do 14. septembra 2012.

Anton Kadura – rodák z Turzovky, žije a tvorí (od roku 1980) v Podvysokej. Patrí medzi najvýznamnejších kysuckých rezbárov súčasnosti. Medzi najvýznamnejšie drevorezby patria: Krížová cesta na Vrch Živčák, Krížová cesta v kostole v Olešnej, betlehemy v kostoloch. Podieľal sa na realizácii unikátneho česko-slovenského mechanického betlehemu v Hornej Lidči. Je  jedným z autorov betlehemu v Žiline (v životnej veľkosti). V meste Turzovka patrí k spoluzakladateľom Medzinárodného rezbárskeho plenéru „Drevené tajomstvá“. Každoročne sa na ňom zúčastňujú rezbári z Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Ján Kadura – otec Antona Kaduru bol priekopníkom umeleckej práce s drevom. Jeho drevorezby pochádzajú z obdobia, keď sa tomuto druhu umenia neprikladala žiadna váha. Vytvoril množstvo plastík s ľudovou a sakrálnou tematikou.

Eva Comorková-Kadurová predstavila svoju tvorbu prvýkrát na výstave v Žiline (2012). Vo maľbe používa výrazné farby, nikdy nie čiernu. V maľbe na dreve zvýrazňuje letokruhy a dopĺňa ich realistickým pohľadom na tváre.

Drevosochari_BetlehemVýstava bola pokračovaním 7. ročníka rezbárskeho plenéra v Turzovke. Pod názvom Drevené tajomstvá tvorili pred zvedavými očami 4 rezbári z beskydskej oblasti – Anton Kadura (Turzovka), Jozef Rakovan (Štiavnik) a z Poľska: Ryszard Gondek a Miroslaw Wiszowaty. Vytvorili z lipového dreva postavy Troch kráľov, pastiera a dve ovečky pre doplnenie Turzovského dreveného betlehemu. Kompletný drevený betlehem bude vystavený už na Vianoce.

Foto 1: Anton Kadura pri práci na postave kľaňajúceho sa kráľa pre Turzovský Betlehem

Foto 2: Vytvorené sochy z Rezbárskeho plenéra doplnia Vianočnú scenériu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina