archív aktualít rok 2012

Mistrem tradiční rukodělné výroby se stal bednář Bohumil Šikula z Kyjova

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bohumil_SikulaHistoricky první ocenění titulem „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“ schválila na svém červnovém zasedání Rada Jihomoravského kraje. Tento titul je určen pro rukodělné řemeslné obory, kterým hrozí zánik.

Jako prvním byl titul udělen dvěma výrobcům z Hodonínska: Bohumilu Šikulovi, bednáři z Kyjova, a Růženě Kozumplíkové z Blatnice vyrábějící užitkové předměty z orobince.

Obě nominace připravilo Masarykovo muzeum v Hodoníně. Slavnostní předání ocenění se uskuteční v sobotu 15. září 2012 v rámci programu jubilejního dvacátého Hrnčířského jarmarku v Kunšátu na Moravě. Letošní laureáti budou zapsáni do Seznamu nositelů titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“ a mimo možnost označovat své výrobky ochrannou známkou budou nominováni pro rok 2013 na celostátní titul „Nositel tradice lidových řemesel“ udělovaný Ministerstvem kultury ČR.

„Po dílně jsem běhal už od pěti let, kdy jsem u otce se smetákem uklízel. Pak mě postupně nechal dělat jednodušší práce. Shodou okolností potom bzenecké vinařské závody hledaly pro své provozy dva učně. Rozhodl jsem se tedy bednářem vyučit oficiálně,“ říká osmašedesátiletý Bohumil Šikula. U bednářství zůstal dodnes.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina