archív aktualít rok 2012

Zachrání evropské stavebnictví nízkoenergetické budovy?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nizkoenergeticke_stavbyNízkoenergetické budovy jsou na trhu stále zastoupeny v omezené míře, a to i navzdory svým ekonomickým výhodám a pozitivnímu přínosu pro životní prostředí. Stavebnictví tvoří více než 10 % celkové zaměstnanosti v EU. Evropská komise proto koncem července předložila strategii na oživení odvětví stavebnictví zdecimovaného hospodářskou recesí.

K hlavním prvkům této strategie patří podpora příznivých podmínek pro investice, zejména v případě renovace a údržby budov. To kupříkladu zahrnuje podporu využití balíčku až do výše 120 miliard EUR ve formě půjček dostupných od Evropské investiční banky (EIB). Druhým prvkem je posílení inovací a zlepšení kvalifikovanosti pracovníků prostřednictvím podpory jejich mobility. Za třetí je třeba zlepšit účinnost využívání zdrojů tím, že se podpoří vzájemné uznávání systémů udržitelné výstavby v celé EU. Za čtvrté je třeba stanovit standardní konstrukční předpisy tak, aby se stavebním společnostem usnadnila práce v jiných členských státech. A konečně je dobré posílit celosvětové postavení evropských stavebních podniků v zájmu propagování dobré praxe a udržitelných norem ve třetích zemích.

„Nízkoenergetické budovy představují pro společnost a soukromé investory bezpečnou a životaschopnou investici. Odvětví stavebnictví by to mělo vnímat jako příležitost k vytváření inovací a přilákání nových talentů. Obrovský potenciál skýtají nové technologie, a to nejen pokud jde o výstavbu nových budov, ale i v případě renovace milionů stávajících budov v zájmu dosažení vysoké energetické účinnosti v souladu s cíli EU 2020,“ uvedl k předložené strategii Antonio Tajani, místopředseda Evropské komise a komisař odpovědný za průmysl a podnikání.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina