archív aktualít rok 2012

Třebíčský řezbář vyřezal repliku pražského orloje

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dreveny_orloj1Třebíčský řezbář Pavel Balcar si dal tu práci a vyřezal přesnou repliku Staroměstského orloje. V Třebíči v domě svých rodičů a u sebe v paneláku na něm pracoval dva roky.

Pavel Balcar z Třebíče pracuje jako vedoucí Stanice technické kontroly Okříšky a ve volných chvílích se věnuje řezbařině. Jeho prozatím poslední dílo si mohou zájemci prohlédnout na hradě Křivoklátě ve Středních Čechách, kde budí náležitou pozornost. Jedná se o 86 centimetrů vysokou dřevěnou napodobeninu pražského orloje. Jeho dílo se stane trvalou součástí tamní stálé výstavy, která navazuje na Křivořezání, tradiční prázdninovou akci řezbářů na hradě.

„Tématem Křivořezání jsou už několik let staré pověsti české a mě nejdřív napadlo vyřezat mistra Hanuše s hodinovým strojem orloje. Pak jsem se ale rozhodl, že když už, tak udělám orloj celý,“ vypráví Balcar. Začal shánět fotografie této významné pražské stavby i samotného ciferníku. Pomalu si v hlavě rovnal velikost budoucího dřevěného objektu. Nakonec je replika zhotovená v poměru přibližně 1:18.

Dreveny_orloj2Orloj vyřezal z lipového dřeva, pečlivě na něj opracoval patnáct set cihliček. Jen strojek, který je nepohyblivý, zhotovil z tvrdého dřeva. Dílu nechybí jediný apoštol či anděl.

Zdroj: iDNES.cz

Foto: Radek Cihla

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina