archív aktualít rok 2012

Evropský byznys chce uvolnění vízových bariér se sousedy EU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

eu-cloZaměstnavatelské a podnikatelské svazy z devíti evropských zemí ve společném prohlášení požadují rozsáhlou liberalizaci vydávání víz pro země, sousedící s Evropskou unií. Mezi signatáři je Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a svazy a asociace z Německa, Francie, Dánska, Finska, Itálie, Polska, Španělska a také Turecka.

Signatářské organizace, které zastupují více jak milion firem, žádají vlády schengenského prostoru, stejně jako Evropskou komisi, aby byla s Ruskem, Tureckem, Ukrajinou a Moldavskou republikou zahájena jednání, jejichž cílem je vzájemná liberalizace obchodní vízové povinnosti. Požadují zahájení jednání se všemi zbývajícími zeměmi Východního partnerství, včetně Kazachstánu. Apelují na politiky, aby tato jednání zahájili co nejdříve.

Podle společného postoje evropských svazů a asociací je dosavadní stav obchodní vízové povinnosti značnou překážkou mezinárodního obchodu. Jejich liberalizace by mohla podpořit vzájemné vazby byznysu a ve svém důsledku i ekonomický růst a vytváření pracovních míst.

Bezprostředním impulsem pro společné prohlášení je skutečnost, že od 27. července mají obyvatelé Kaliningradu a sousedních polských vojvodství možnost překročit hranici mezi Polskem a Ruskem bez vízové povinnosti.

Prohlášení podpořil SP ČR, který zastupuje zájmy 1600 tuzemských firem, které jsou výrazně exportně orientované. Top zemí mimo EU je pro tuzemské firmy dlouhodobě Rusko, z hlediska zájmu našich podnikatelů následované Ukrajinou, Běloruskem, Tureckem a dalšími zeměmi.

Obchodní víza značně finančně a časově zatěžují podnikání. Evropské podniky pociťují jejich negativní dopad po celém světě, přičemž náklady činí stovky milionů eur ročně. Navíc, existence vzájemné vízové povinnosti omezuje investice. V neposlední řadě, vízové bariéry jsou překážkou pro výměnu názorů a hodnot.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina