archív aktualít rok 2012

Senát schválil energetické průkazy pro domy a byty

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pasivni_drevostavbaSenát schválil novelu zavádějící energetické průkazy pro domy a byty, které pomohou při orientaci ohledně energetické náročnosti budov. Méně radosti udělala příznivcům energetických úspor vláda, která pro pokračování programu Zelená úsporám vyhradila maximálně třetinu výnosů z emisních povolenek.

Díky rozhodnutí Senátu, který na svém zasedání 20.7.2012 schválil novelu zákona o hospodaření energií, budou od příštího roku muset majitelé nemovitostí při jejich prodeji nebo novém pronájmu předložit průkaz energetické náročnosti dané budovy. Kupující nebo noví pronajímající se tak snadno a přehledně dozví, jakou má nemovitost, o kterou mají zájem, energetickou spotřebu a budou to moci zahrnout do svých kalkulací. Podobný systém dnes funguje například již u spotřebičů.

Od roku 2015 by tato povinnost měla vzniknout i pro byty a kanceláře, pro které prozatím stačí dodat tři roční faktury za spotřebu plynu, tepla a elektřiny. Průkaz bude platit 10 let a jeho cena by u běžného rodinného domu se stavební dokumentací neměla přesáhnout 5 tisíc korun. Pro domy, kde bude třeba provést dodatečná měření, bude jeho cena ovšem nejspíše o něco vyšší. Neměla by ale nejspíše dosáhnout až 20 000 korun, jak argumentovali někteří senátoři.

V rámci hlasování o novele zákona došlo také ke schválení postupného zvyšování energetických standardů pro nové budovy a renovace. V druhé polovině této dekády se tak snad bude v České republice objevovat čím dál tím více pasivních či dokonce nulových staveb. Novela zákona vyvolala v Senátu poměrně širokou diskuzi a nakonec byla schválena velmi těsným poměrem hlasů. Více informací se můžete dozvědět na webu Šance pro budovy.

Na rozdíl od Senátu se méně odpovědně vůči snižování spotřeby energií projevila vláda, která na svém jednání 19.7.2012 vyhradila pro Státní fond životního prostředí pouhou třetinu prostředků získaných z prodeje emisních povolenek. Zbytek mají získat teplárny a zpracovatelský průmysl a také státní kasa. Problematické ale je, že ani u peněz, které by měl dostat SFŽP není úplně jisté, zda nakonec skutečně skončí u podpory energeticky úsporných staveb a renovací. Ministr životního prostředí Chalupa tak zatím dokázal prosadit pro nový program Zelená úsporám jen 30 miliard. Odhadovaný efektivní potenciál programu je ale více než třikrát větší. Více podrobností se můžete dozvědět v tiskové zprávě iniciativy Šance pro budovy.

Zdroj: Centrum pasivního domu

Foto: Pasivní dřevostavba RD (autoři: Akad. Arch. Aleš Brotánek, Ing. arch. Jan Praisler)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina