archív aktualít rok 2012

Jánošíkove dni budú mať päťdesiat

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Janosik_2Vyvrcholením letných folklórnych slávností bude 50. folklórny festival v Terchovej Jánošíkove dni (od 26. do 29. júla 2012) ako obľúbená celoslovenská udalosť. V skalnatom masíve nad amfiteátrom sa vypína oceľový Jánošík (na obr.), vytvorený sochárom Jánom Kulichom a postavený v amfiteátri pred štvrťstoročím na počesť 300. výročia Jánošíkovho narodenia.

Protiváhou bude vlani postavený drevený Jánošík. Slávnosti sa už nebudú odohrávať pod sedemapolmetrovou sochou najslávnejšieho terchovského rodáka a zbojníka z antikoru. Srdcom jubilejných osláv sa stane dvaapolmetrová socha z lipového dreva (na obr.), ktorú zhotovil rezbár zo Štiavnika Ján Palko. Sochu vytvoril podľa predstavy z detstva: jeho Juraj Jánošík má vrkoče, vybíjaný opasok, vybíjanú valašku. Drevený Jánošík má miesto pri kultúrnom dome.
Janosik_1
V priestoroch susedného Obecného úradu je expozícia Považského múzea Žilina „Jánošík a Terchová“ a v exteriéroch pred nimi budú „Návraty k Jánošíkovi a k remeslám“. Pod názvom „Kolíska remeselných nápadov“ bude prezentácia ľudových remesiel (nebude chýbať ani rezbárstvo a tradície opracovania dreva) a škola remesiel – vo štvrtok 26. júla, rozšírená o špeciálnu prehliadku „Jurkova ohrdnutá frajerka“.

Program sa v piatok 27. júla presunie do šapitó pod amfiteátrom Nad Bôrami. Stane sa tak aj preto, lebo počas vlaňajšieho ročníka Jánošíkovho dňa celý čas pršalo. Ak nebude pršať, potom sobotňajšie nočné a nedeľňajšie celodenné finále presunú do pôvodných priestorov v amfiteátri pod antikorovou sochou Jura Jánošíka. Účinkovať budú terchovské súbory, folklórne súbory dospelých a detí z Kysúc a viacerých regiónov Slovenska a Moravy.
Medzi účinkujúcimi bude aj súbor Drevár z Krásna nad Kysucou, založený v roku 1976 pri drevárskom závode Drevina.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina