archív aktualít rok 2012

Muzeum lidových staveb v Kouřimi se rozrůstá

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Kourimsky_skanzen_01V Muzeu lidových staveb v Kouřimi se připravují velké změny. Vedení regionálního muzea Kolín, pod které skanzen spadá, přepracovalo koncepci jeho zástavby. Postupně se začínají stěhovat první stavby a mnoho dalších by mělo vyrůst.
První změny již mohli zaznamenat návštěvníci, kteří v uplynulých dvou červencových sobotách zavítali do skanzenu na tzv. Pohádkové řemeslné léto. Každou prázdninovou sobotu se tu totiž předvádí jedno řemeslo, které si příchozí mohou také sami vyzkoušet. Zároveň se dětem čte pohádka, která se k danému řemeslu váže. Podle ředitele regionálního muzea v Kolíně Mgr. Vladimíra Rišlinka by tyto akce měly oživit skanzen během běžných prohlídek. „Nejsou to klasické velké národopisné akce, kterých pořádáme několik do roka, ale snažíme se, aby návštěvníci nebyli motivováni přijet k nám jen na jednotlivé pořady, ale přicházeli průběžně během celé sezóny,“ vysvětluje Mgr. Rišlink. Podle něj se jedná o komornější akce, při nichž si návštěvníci vyzkouší některé z tradičních řemesel a děti usednou do světnice k pohádce tak, jak to bývalo za časů našich předků. „Minulou sobotuKourimsky_skanzen_02 14.7. pohádku podobně jako loni předčítal spisovatel Michal Viewegh. Své řemeslo přijel předvést pan Zdeněk Bukáček (na obr.) z Krouny na Chrudimsku, zhotovitel tzv. krounských hraček. Jedná se o dřevěné malované hračky s téměř stoletou výrobní tradicí, jejichž výrobce byl za svoji činnost odměněn čestným titulem Nositel tradice lidových řemesel,“ pochlubil se ředitel s tím, že nadcházející sobotu 21.7. se návštěvníci budou moci seznámit s tradiční technikou zpracování orobince v podání dalšího držitele výše uvedeného titulu – paní Ivety Dandové z Mnichova Hradiště. „Na další soboty plánujeme pozvat kováře, chtěli bychom vyzkoušet pečení chleba a 18 srpna pak budou tradiční velké Slavnosti lidových řemesel,“ zve Mgr. Rišlink.
Kouřimský skanzen začíná měnit svou tvář, momentálně se stěhuje stodola z Durdic, která původně stála u vchodu do areálu. Byla postavena jako úplně první objekt v roce 1972, když byl skanzen založen. Přemístěny postupně budou i některé další objekty, neboť v rámci nové koncepce zástavby skanzenu by všechny jeho stavby měly postupem času vytvořit usedlosti z jednotlivých národopisných regionů Čech. „Durdická stodola bude po přestěhování tvořit základ usedlosti z Voticka,“ upřesnil ředitel muzea. V současné době je připraveno k výstavbě dalších 12 historických objektů, které bohužel už desítky let leží rozložené v depozitáři. Mezi nimi je např. i kostel z Dolních Kralovic, který na své znovupostavení čeká již od sedmdesátých let minulého století. „Věříme, že nám tento záměr vyjde, chtěli bychom akci financovat z dotací Evropské unie. Muzeum by se tak mělo významně rozšířit, ve stávající podobě je skanzen už více jak 20 let vlastně architektonickým torzem,“ doplnil Mgr. Rišlink.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina