archív aktualít rok 2012

Nový študijný a učebný odbor: Drevené konštrukcie a drevostavby

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Novy_studijny_odbor1Možnosti ovplyvniť pripravovanú novelu zákonov a financovaní a odbornom vzdelávaní cez pripomienkovanie výrobných firiem využíva aj Zväz spracovateľov dreva SR. Jeho prezident Ing. Igor Patráš sa na porade stretol s predstaviteľmi Stredných odborných škôl drevárskych Spišská Nová Ves, Zvolen a Liptovský Hrádok (na obr.).
Firmy totiž pociťujú nedostatok remeselníkov a technických odborníkov pri výstavbe objektov z drevených konštrukcií. Prípravou nového učebného odboru sa zaoberajú už viac rokov a je šanca, že by sa zámer mohol podariť. Najďalej s prípravou je SOŠ drevárska vo Zvolene. Zástupca riaditeľa školy Ing. Pavel Laššák uviedol, že majú detailne pripravený na zavedenie výučby odbor „Drevené konštrukcie a drevostavby“. Bude to 4-ročný študijný odbor spojený s 3-ročným učebným odborom. Absolvent získa dva certifikáty: maturitu a výučný list. Teoretická časť je posilnená vyšším počtom hodín odborného výcviku.
Novy_studijny_odbor2
Podľa doterajších poznatkov vypracovali aj model konštrukcie drevostavby ako učebnej pomôcky. Formou maturitnej práce ju skonštruoval žiak Martin Gyetven a v rámci súťaže ZSD SR o najlepšiu maturitnú prácu 2011 zhotovil model v mierke 1:10 (na obr.). Za konštrukciu a obhajobu práce získal Cenu časopisu Drevársky magazín. Podrobnejšie sme konštrukciu drevostavby predstavili vlani, v DM 6/2011, str. 76.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina