archív aktualít rok 2012

Na Vltavu a Labe se po více jak půl století vrací vorařská tradice

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vor_2012Lesnicko-dřevařský holding LESS se sídlem v Bohdanči na Kutnohorsku si v letošním roce připomíná 20 let své existence. Toto výročí se firma rozhodla oslavit voroplavbou podle autentické, několik set let staré technologie. V rámci tzv. projektu VOR 2012 její zaměstnanci přepraví během 11 červencových dní z Čech do Německa 120 klád, které poplují po Vltavě a Labi svázané do tradičního voru, tedy stejným způsobem jako při posledním plavení dřeva, které se na řece Vltavě uskutečnilo v roce 1960.

Devadesátimetrový vor složený z pěti vorových tabulí o šířce 5 metrů, poskládaných celkem ze 120 šestnáctimetrových kmenů, se na svoji více než 760 km dlouhou plavbu vydá dnes ve 14 hodin z pražských Štěchovic. „Vyplutí jsme naplánovali na 11. července, což je den, kdy jsme přesně před rokem zahájili cvičnou plavbu s kratším čtyřvorným pramenem o délce 50 m (měřeno bez vesel), který absolvoval zhruba stokilometrovou trasu do Štětí. Naši zaměstnanci v roli plavců spolu s vrátným (kapitánem či předákem) Matějem Zapletalem vyplují stejně jako loni ze Štěchovic, kde se odedávna vory vázaly. Vor jsme vyrobili přesně podle tradiční dobové technologie a původních postupů (vázání houžvemi, ruční odkornění, dřevěná vesla a brzda apod.). Veřejnost tak bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s původním způsobem plavení dřeva a na vlastní oči se v Praze i dalších městech podívat, jak náročná práce to tehdy bývala“ sdělila nám včera v předvečer vyplutí manažerka projektu VOR 2012 Andrea Pondělíčková s tím, že stejně tak jako někdejší hrdinové filmu Plavecký mariáš i posádka voru 2012 projede Prahou, kde spluje dvě původní vorové propusti a po Labi zamíří až k německému Hamburku.

Cílem projektu VOR 2012 je nejen připomenutí si kdysi slavného plaveckého řemesla, které bylo úzce spjato s lesnictvím a dřevařstvím, ale především oslava dřeva jako jedinečného materiálu a obnovitelného zdroje. „Materiálu, na kterém je založeno podnikání holdingu LESS a jehož význam je stále nedoceněn,“ doplňuje manažerka a dodává, že vorařství mělo v Čechách dlouholetou tradici a patřilo mezi vážená a uznávaná povolání. První doložená písemná zpráva o voroplavbě na Vltavě se zachovala z r. 1316. Vory však připlouvaly do Prahy již nejméně o 300 let dříve. Velký rozmach voroplavby nastal v době vlády Karla IV. Vrcholu dosáhlo plavení dřeva v Čechách v 18. a 19. století. Zánik tohoto řemesla nastal vybudováním přehrad na Vltavě v průběhu 20. století.

Plánovaná trasa a harmonogram voroplavby 2012:
• 11.7. ve 14 hod. slavnostní vyplutí z vaziště ve Štěchovicích – Jarov
• 12.7. Jarov – Praha / Výtoň 
• 13.7. průjezd Prahou, proplutí propustí Šítkovského a Staroměstského jezu – Veltrusy
• 14.7. Veltrusy – Prackovice
• 15.7. Prackovice – Drážďany
• 16.7. Drážďany – Torgau
• 17.7. Torgau – Wittenberg
• 18.7. Wittenberg – Magdeburg
• 19.7. Magdeburg – Tangermünde 
• 20.7. Tangermünde – Hitzacker
• 21.7. Lauenburg – přístav

Bližší informace o projektu včetně dokumentárních videí se stavby voru lze nalézt na stránkách www.vor2012.cz.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina