archív aktualít rok 2012

Děti měřily stromy a sázely smrčky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Do_lesa_s_lesnikemJak změřit výšku stromu pomocí papírového trojúhelníku, vyrobit ptačí budku nebo šaty z přírodního materiálu, si mohli vyzkoušet školáci ze Ždírce nad Doubravou v rámci vzdělávacího programu „Do lesa s lesníkem“.

Do lesů v revíru Hlinsko se koncem června vydalo celkem 54 žáků ze čtvrtých a pátých ročníků ždírecké základní školy. Školáci strávili v lese více než čtyři hodiny. Na šesti stanovištích se seznamovali s dovednostmi, které by měl umět každý správný lesník. Aneta Samsiová a Hana Šafránková ze čtvrtého ročníku například měřily obvod vzrostlého smrku speciálním pásmem i takzvanou kosou, nakonec určovaly jeho výšku pomocí papírového trojúhelníku. Jejich kamarádi mezitím vyráběli ptačí budky, poznávali zvířecí trofeje, nebo sledovali, jak se v lese přibližuje dřevo pomocí koňské síly.

Patronem projektu a organizátorem akce byla Nadace dřevo pro život ve spolupráci se ždíreckou pilou Stora Enso, Lesy ČR, Ministerstvem zemědělství a Městským úřadem ve Ždírci. „Cílem celého programu je netradiční formou ukázat dětem les a život v něm. Ovšem les vyloženě hospodářský, aby věděly, jak důležitou roli hraje dřevo ve společnosti a jak těžba dřeva v praxi vypadá,“ vysvětlil jednatel společnosti Stora Enso František Vomočil.

Veškeré informace školákům v lese předávali takzvaní lesní pedagogové – lesníci ochotní pracovat s dětmi, aby jim mohli představit lesnictví v praxi a ukázat les v souvislostech hospodářských a sociálních. V současné době je v ČR 200 lesních pedagogů.

Zdroj: Havlíčskobrodský deník

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina