archív aktualít rok 2012

Prvý horský pivovar v slovenskej drevostavbe

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Osada_Vrsky1Osada drevených domov Vŕšky v Terchovej je postavená na svahu v pomerne problematickom mieste v prudkom kopci. Stala sa nostalgickou ukážkou pôvodnej slovenskej architektúry pretavenou do modernej konštrukcie a komfortu bývania. Vybrali vhodný typ obkladu, aby ním simulovali klasický slovenský zrub. Drevostavby majú dve veľkosti: 8×13 m a 7×12 m, realizované kombináciou stĺpikovej konštrukcie, lepeného dreva a priehradových prvkov.

Novým lákadlom pre návštevu osady je Pivovar Vŕšky. Pivo sa rodí a dozrieva priamo v Terchovej, v Rezorte Drevenice Terchová. Pivo je nefiltrované, bez pasterizácie, vyrábané bez konzervačných látok a sládek dodáva „aj s veľkým kusom srdca“. Pivovar Vŕšky je prvým horským pivovarom na Slovensku.

Osadu takmer troch desiatok drevených domov vybudovala skupina KONTRAKTING, ktorá na slovenskom stavebnom trhu aktívne pôsobí od roku 1992. Pôvodne sa sústredili na navrhovanie, výrobu a realizáciu striech pre rekonštrukcie a nové stavby. Drevené konštrukcie produkujú od roku 1995. Člen Zväzu spracovateľov dreva SR sa zameriava na drevený montovaný dom, ktorého konštrukcia by mala byť v dnešnej dobe nízkoenergetickou stavbou a vytvárať kvalitnejšiu vnútornú klímu. Úsilie sústreďujú na statiku, stavebnú fyziku a detaily opracovania dreva.

Osada_Vrsky2Foto: Pohľad do osady drevodomov Vŕšky v Terchovej. V jednom z nich sa varí prvé horské slovenské pivo Vŕšky. Dobre osvieži najmä v súčasných tropických dňoch

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina