archív aktualít rok 2012

Žamberk voněl nejen dřevem, ale i medem a medovinou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Svatky_dreva01Ve dnech 22.–24. června proběhly ve východočeském Žamberku tradiční Svátky dřeva, kterými obyvatelé tohoto malého městečka v Orlických horách již po dvanácté „oslavovali“ všechny žijící i nežijící řemeslníky zpracovávající tento ušlechtilý přírodní materiál. Třídenní akci stejně jako v předcházejících letech pořádalo místní Městské muzeum v úzké spolupráci se Střední školou obchodu, řemesel a služeb, která se mimo jiné věnuje i výchově budoucích truhlářů.

Bohatý program Svátků dřeva, který organizátoři každoročně věnují některé dřevozpracující profesi, se tradičně odehrával v sídle zdejší odborné školy na žamberském zámku. V rámci letošního ročníku zde měli své dostaveníčko, kromě asi čtyř desítek nejrůznějších řemeslníků z různých oborů včetně zpracování dřeva, také členové místní organizace Českého svazu včelařů. Z jejich podnětu měla celá letošní akce podtitul Medové dřevo a stejně jako loni přilákala zhruba 2500 návštěvníků.

Svatky_dreva02K nejobdivovanějším, zejména ze strany dětí, patřily nejen historické úly z dutých kmenů (tzv. kláty), ale především prezentační prosklené úly s živými včelstvy, které zde prezentovala, vedle žamberského spolku včelařů, také společnost POVČO z Horní Čermné, specializující se na výrobu včelařských potřeb.

K tradiční důstojné atmosféře „oslavy“ dřeva přispěli také řezbáři a další výrobci nejrůznějších dřevěných předmětů (hračky, plastiky, dřevěné šperky, soustružené mísy atd.).V sobotu se k nim přidala ještě dřevorubecká show (Timbersports) v podání mistra Evropy a vicemistra světa Martina Komárka a bohatý kulturní program zaměřený nejen na včelařství.

„Letošní dvanácté Svátky dřeva se i díky krásnému počasí opět vydařily. Proto věříme, že stejně dobře se nám vyvede také příští 13. ročník, který bychom rádi zaměřili na sakrální tématiku,“ pochlubila se Vlaďka Šulcová ze spolupořádajícího Městského muzea v Žamberku.

Krátkou reportáž z letošních Svátků dřeva připravujeme do zářiového vydání DM.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina