archív aktualít rok 2012

Indikátor nálady trhu – červen 2012

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Indikator_cerven_2012Podle konjunkturálního průzkumu ČSÚ, zveřejněného 25.6.2012, se důvěra v domácí ekonomiku v červnu opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) ve srovnání s květnem poklesl o 0,8 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku mírně zvýšila znovu jen v obchodě. Ve stavebnictví, ve vybraných službách a v průmyslu klesla. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila, ve srovnání s hodnotou v červnu 2011 je ale souhrnný indikátor důvěry nižší.

V průmyslu se v červnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky se snížilo mírně. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci snížila a oproti hodnotám z června 2011 je také nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červnu snížilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti květnu snížilo také. Respondenti očekávají téměř neměnnost ve stavební činnosti a mírné zvýšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se vlivem stavební sezóny zvýšila. Celkově se důvěra ve stavebnictví v červnu snížila a je stále nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti květnu zvýšilo. Zásoby se zvýšily mírně. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti minulému měsíci nižší. Celkově se v červnu důvěra v obchodě meziměsíčně mírně zvýšila, ale v meziročním srovnání je stále nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se v červnu hodnocení současné ekonomické situace oproti květnu snížilo. Hodnocení poptávky se snížilo, avšak její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou oproti květnu vyšší, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila a i v meziročním srovnání je nižší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v červnu meziměsíčně zvýšil a v meziročním srovnání je stále nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se zvýšil. Úmysl spořit se zvýšil také. Respondenti se nadále obávají růstu cen.

Zdroj: ČSÚ

Graf 1 Sezónně očištěné indikátory důvěry

Graf 2 Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Graf 3 Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina