archív aktualít rok 2012

Česká ekonomika padá. Německá a slovenská přitom roste

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ceska_ekonomika_kleslaČeská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 % a mezičtvrtletně o 0,8 %. Ve zpřesněném odhadu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

„Struktura změn HDP v prvním čtvrtletí potvrdila naše očekávání: prudce klesá soukromá spotřeba a investice, ekonomiku drží nad vodou export,“ uvedl ekonom Pavel Mertlík z Raiffeisenbank s tím, že překvapivě v prvním čtvrtletí stabilizovala ekonomiku vládní spotřeba.

Mertlík očekává za celý letošní rok pokles ekonomiky o 0,2 %, a to za předpokladu, že nedojde k neřízenému odchodu Řecka z eurozóny. „Tím by se prohloubila recese všude v Evropě a v takovém případě počítáme s propadem českého HDP v letošním roce o 0,6 procenta,“ nastínil Mertlík.

„Obecná nechuť lidí nakupovat, snaha šetřit a pocit velmi vysokých cen v obchodech způsobují, že výdaje domácností na konečné spotřebě spadly o 2,9 procenta. Výdaje na dlouhodobou spotřebu dokonce klesly o 11,5 procenta,“ uvedl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Podle Jiřího Mosera ze společnosti PwC ČR lze považovat výsledek tuzemské ekonomiky v prvním kvartále za relativně dobrý.

„Dařilo se i našemu největšímu obchodnímu partneru – Německu, které dokonce v tomto období zrychlilo meziroční tempo růstu. Dubnová čísla z německého průmyslu však ukazují, že největší evropská ekonomika není zcela imunní vůči globálním vlivům, a letošní rok bude velmi náročný,“ připomněl Moser s tím, že pro české hospodářství očekává za celý letošní rok „kladnou nulu“.

Pro srovnání čísla ohledně vývoje HDP u našich sousedů: Na Slovensku HDP rostl meziročně o 3 % a mezičtvrtletně o 0,7 %. V Německu byl růst o 1,2 %, respektive o 0,5 %. Jen Maďarsko zaznamenalo pokles o 1,5 %, respektive o 1,3 %.

Zdroj: Novinky.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina