archív aktualít rok 2012

Průmyslováci z Hranic stážovali ve Finsku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SPS_Hranice_zahranicni_staz1Deset studentů oboru nábytkářská a dřevařská výroba Střední průmyslové školy v Hranicích a dva pedagogové coby jejich doprovod absolvovali v posledních dvou březnových týdnech letošního roku zahraniční stáž ve Finsku. Díky mezinárodnímu projektu Leonardo da Vinci, v jehož rámci se stáž podařilo zrealizovat, měli možnost strávit 14 dní na půdě střední odborné školy s dřevařským zaměřením v městě Mikkeli, nacházejícím se 220 km severozápadně od Helsinek.

V rámci odborné praxe se studenti učili především základům Inventoru, programu od společnosti Autodesk, určeného pro 3D rýsování, a ve školních dílnách dostali mimo jiné příležitost vyzkoušet si práci na CNC strojích. Z exkurzí je nejvíce zaujal moderní dřevařský provoz v Otavě, kde ročně zpracují přes 1. mil. m3 pilařské kulatiny a dále strojírenská firma zaměřená na výrobu pilařských agregátů. Velkým zážitkem pro všechny byly podle Ing. Petra Fuska, vedoucího studijního oboru nábytkářská a dřevařská výroba, nejrůznější dřevostavby typické pro tuto severskou zemi, kterou studenti navštívili v období „springwinter“ (mezidobí mezi jarem a zimou) s teplotami od 0 do -10 °C. Ve svém volném čase (po praxi a o víkendu) tak měli možnost spolu se svými finskými kolegy provozovat kromě jiného také některé typické sportovní aktivity pro finský národ, jako je např. chůze na sněžnicích či běžecké lyžování a pochopitelně nevynechali ani tolik v severských zemích rozšířené a oblíbené saunování.

SPS_Hranice_zahranicni_staz2Během svých pracovních aktivit měli studenti příležitost zúčastnit se na partnerské škole i tradičních Dnů otevřených dveří, které stejně jako u nás jsou určené pro propagaci studijních oborů a byly zaměřené hlavně na žáky základních škol. Proběhly ve druhém týdnu stáže, kdy místní školu navštívilo přes 800 žáků. O zpestření programu mladých uchazečů se postaral také jeden z hranických studentů propagací dřevařského oboru v angličtině. „Pro všechny z nás to byla dobrá zkušenost – pracovní, kulturní i společenská. V průběhu stáže se naši studenti dokázali přizpůsobit nejen jinému klimatu, ale také se dokázali postupně vyrovnávat i s jazykovou bariérou a komunikovat, každý podle svých možností, i v angličtině. Také po odborné stránce naši hoši ukázali, že se v průběhu studia něčemu naučili a že jejich schopnosti a dovednosti jsou se studenty z jiné země přinejmenším srovnatelné, ba v některých případech i lepší,“ pochlubil se Ing. Fusek společně s Ing. Pavlínou Vavříkovou, koordinátorkou stáže, která byla druhou osobou pedagogického doprovodu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina