archív aktualít rok 2012

Skutočný sviatok vína a vinárov

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sudy_dubovePatrón vinárov sv. Urban otvoril 26. mája vinohradnícku sezónu aj v Malokarpatskom regióne, predĺženého až do prihraničného Burgenlandu v Rakúsku. Aj tohto roku sprístupnil pivnice pre návštevníkov a milovníkov zlatého moku – bieleho, ružového a červeného vína v storakých odrodách. Okrem ochutnávky obdivovali aj výrobnú technológiu v typických dubových sudoch.

Susedné vinárske oblasti ležia na 48. stupni severnej zemepisnej šírky. Nepatria medzi veľkých producentov plochami, prinášajú výnimočnosť kvalitného moku. Nepredstihnú Talianov, Francúzov, Španielov. Kvalitu dosahujú predovšetkým tým, že sú založené na tradícii a menších vinárskych producentských podnikov. Deň otvorených dverí vo vinohradníckych prevádzkach odhalil, že v súlade s modernizáciou sa vylisovaný mok pre zretie stáča najmä do nerezových tankov. No nezabudlo sa ani na dubové sudy. Väčšinou majú objem 225 l a v nich víno prírodne kvasí a zrie.

Drevo na sudy sa musí skenovať a vypaľovať podľa obsahu tanínov, aká odroda tam bude zrieť. Toustovanie a teploty vo vnútri suda potom ovplyvnia výslednú chuť vína  – či bude po tabaku, káve, čokoláde, cédri alebo vanilke. Základné vypaľovanie  typu light, médium alebo médium plus je už prekonané.

Májová vínna cesta  ponúka návštevníkom na ochutnávanie hotové vína, ktoré práve dovŕšili dospelosť. Kvitnú ako máj – lásky čas. Na priemernosť sa zabudlo, vinári pestujú najmä pôžitok pre lahodné jazýčky.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina