archív aktualít rok 2012

Novela zákona o investičních pobídkách

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Technologicke_centrumPrezident Václav Klaus podepsal Novelu zákona o investičních pobídkách. Nově podle ní budou vedle podpory výrobních projektů, technologických center a strategických služeb poskytovány přímé dotace velkým investičním projektům. Investorům se také prodlouží období, po které mohou čerpat slevu na dani.

Hlavními změnami zákona č. 72/2000 Sb . je prodloužení čerpání slevy na dani z příjmů firem z pěti na deset let a rozšíření stávající podpory výrobních investic o podporu projektů technologických center a center strategických služeb. Prodloužení takzvaných daňových prázdnin uvítají zejména podniky s projekty, které jsou investičně náročné díky moderním technologiím.

Zcela novou úpravou, která pomůže lákání velkých investic a tím vzniku nových pracovních míst, je koncept tzv. strategické investiční akce. Ta umožní investujícím firmám získat hotovostní dotaci ve výši 5 – 7 % způsobilých investičních nákladů. Nový koncept přitom podpoří především kapitálově náročné high-tech investice. Tuto podporu mohou získat výrobní podniky, které se chystají investovat min. 500 mil. Kč a vytvořit alespoň 500 nových pracovních míst, a technologická centra, která vytvoří alespoň 120 pracovních míst a proinvestují min. 200 mil. Kč.

Na podporu investic s většími nároky na moderní technologie nezapomíná ani úprava pobídek pro výrobní projekty, které se do konceptu strategické investiční akce nevejdou. Strojní zařízení posuzované investice pro účely pobídek musí být nové a tvořit alespoň 50 % celkové výše investice. Projekty technologických center musí pro získání podpory investovat min. 10 mil. Kč a vytvořit alespoň 40 nových pracovních míst.

Kromě daní z příjmů investorů, kteří do České republiky vstupují, získává stát prostředky prostřednictvím odvodů pojistného za jejich zaměstnance. S příchodem investic současně dochází k navázání místních dodavatelů, kteří generují větší zisky a vytváří další nová pracovní místa. Celková hodnota investičních pobídek je stanovena podle regionální mapy veřejné podpory, hodnota pobídek tak může dosáhnout maximální hodnoty povolené evropskými pravidly, která pro většinu území České republiky činí 40 % způsobilých nákladů. Vedle pobídek mohou být ve vybraných regionech poskytovány dotace na vytvoření pracovních míst, školení nebo nákup pozemku.

Zdroj: Sdružení pro zahraniční investice – AFI

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina