archív aktualít rok 2012

Jan Kotěra: Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kotera1Brněnská Jurkovičova vila se stala součástí nové mezinárodní kulturní poznávací stezky s názvem Po stopách moderny, kterou realizuje Rakouské muzeum užitého/současného umění (MAK Wien) společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Moravy, dále Moravskou galerií v Brně a Europaforum Wien.

Novým fenoménem cestovního ruchu se stávají návštěvy domů spojených s významnými osobnostmi, které v nich žily nebo působily. Tato místa si získávají velkou oblibu díky osobnímu charakteru a přímosti sdělení, které návštěvníkům nabízejí. Mezinárodní projekt Po stopách moderny si klade za cíl propojit architektonické dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny 20. století a vytvořit novou kulturní stezku mezi Brnem a Vídní a jejich jednotlivými objekty, ale také přinést nové poznatky a zážitky v podobě vzdělávacích a kulturních akcí, výstav, nových propagačních materiálů či aplikací pro mobilní telefony s informacemi o jednotlivých domech. Do kulturní stezky spojující jižní Moravu a Dolní Rakousko se kromě Jurkovičovy vily zapojí například muzeum Josefa Hoffmanna, Vila Tugendhat, Památník Leoše Janáčka, Dům Gustava Mahlera v Jihlavě a další.

Nová výstava v Jurkovičově vile

Kotera3Výstava Jan Kotěra: Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny v Jurkovičově vile představí rozmanitý výběr z Kotěrovy tvorby — kresby, unikátní skeny fotografií staveb a jejich interiérů, ale i dosud nevystavovaný nábytek pro jídelnu Franty Anýže z roku 1907 ze sbírek Moravské galerie v Brně či několik kusů plaket, navrhovaných umělci z okruhu přátel Jana Kotěry i Franty Anýže.

Expozice je tematicky rozdělena do několika částí — jedna z nich přibližuje Kotěrův vztah k lidovému umění, další líčí detaily ze vztahu i tvorby obou architektů a jejich vzájemnou inspiraci a poslední část výstavy je věnována Kotěrovi a jeho spolupracovníkům. Poprvé je zde srovnána tvorba dvou nejvýznamnějších architektů první čtvrtiny 20. století u nás, zakladatele české moderní architektrury Jana Kotěry a zakladatele moderní architektury na Slovensku a tvůrce svébytného architektonického proudu na Moravě Dušana Jurkoviče.

Kotera2Doprovodný program k výstavě:

Přednášky
Úterý 24. 4. v 17 hod., Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno – Jan Kotěra, Martina Lehmannová
Čtvrtek 26. 4. v 18 hod., Rodný dům J.Hoffmanna v Brtnici – Jan Kotěra, Martina Lehmannová

Výtvarné dílny, Jurkovičova vila, Ulice Jana Nečase 2, Brno-Žabovřesky
29. 4. v 15 – 18 hod. – Workshop lidové kultury, Tvorbou k poznání a inspirace
12. 5. v 10 –12 hod. – Slavnost třešňových kvítků / sobotní ateliér
19. 5. v 13 – 18 hod. – Přehlídka uměleckých řemesel
22. 5.
v 15 hod. – Národní všehochuť / Creativ 60+, výtvarná dílna
25. 5. v 10 –12 hod. – Jan Kotěra. Národní styl / Tvůrčí dílny pro pedagogy

Informace o Jurkovičově vile a otevírací době zde.

Projekt Po stopách moderny — Mezinárodní kulturní a muzejní poznávací stezka po stopách architektonického dědictví jižní Moravy a severovýchodního Rakouska první poloviny 20. století je financován z programu EU Evropská územní spolupráce Rakousko — Česká republika 2007–2013.

Po_stopach_moderny_programEU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina