archív aktualít rok 2012

Slovenský stavební trh poklesne mnohem výrazněji než loni

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba2V roce 2012 bude podle většiny ředitelů slovenských stavebních společností pokles stavebního trhu nejen pokračovat, měl by dokonce klesnout až o 6,9 %. Už v roce 2013 by ale podle výsledků Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 2/2012, připravené společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG Slovensko, mohlo dojít k opětovnému mírnému růstu trhu.

Pokles trhu v roce 2012 očekává podle výzkumu 78 % ředitelů stavebních společností. „Obavy ředitelů slovenských stavebních společností ohledně budoucího vývoje dále rostou, klíčovým momentem pro další směřování celého sektoru bude rozhodnutí nové vlády o případné proinvestiční nebo naopak restriktivní fiskální politice v této oblasti,“ komentuje výsledky výzkumu Jiří Vacek, ředitel  CEEC Research.

Slovenské stavebnictví klesá konzistentně už tři roky. Loni podle nejnovějších údajů Slovenského štatistického úradu došlo k poklesu trhu o 1,8 %, CEEC Research přitom predikoval v Kvartální analýze slovenského stavebnictví publikované v květnu 2011 pokles o 1,8 %.

Pokles tržeb očekává letos mírně nadpoloviční většina slovenských stavebních společností (51 %). Vývoje se obávají zejména střední a malé firmy. „Nedá se jednoznačně určit, zda slovenské stavebnictví má to nejhorší za sebou. Přestože na Slovensku byly vysoutěženy velké tendry v oblasti dopravních staveb, ceny jsou hodně napjaté z hlediska nepředvídatelné inflace a dalšího vývoje,“ říká zástupce jedné z velkých společností Vlastislav Šlajs. Stejně jako u vývoje celého stavebního trhu ale stavaři věří, že už v roce 2013 by se tržby měly vrátit k růstu.

Vytíženost kapacit stavebních společností se aktuálně propadla na 58 %, pro srovnání v listopadu se pohybovala na úrovni 75 %. I přesto, že na tento výsledek má vliv aktuální mimosezóna, jde o velmi nízkou hodnotu vytíženosti kapacit firem, která je dlouhodobě neudržitelná. Firmy tak budou muset letos buď vytíženost zvýšit, nebo redukovat své kapacity, jinak jim hrozí zánik. „I když dojde k nárůstu fyzického objemu stavebních prací na projektech infrastruktury a v sektoru pozemních staveb, budou firmy hlavně na infrastrukturních projektech pracovat za takové ceny a pod takovými smluvními riziky, které způsobí velké problémy nejen velkým firmám, ale i jejich subdodavatelům,“ myslí si Dušan Šamudovský, generální ředitel Doprastavu.

Nejnovější informace a diskusi s představiteli Vlády SR a generálními řediteli až 180 stavebních společností přinese Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2012, které se koná 30. května v hotelu Kempinski Bratislava.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina