archív aktualít rok 2012

Babiš: Lesnictví je průser

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

BabisLesnictví je „průser“, veřejně prohlašuje agrobaron Andrej Babiš. Přitom cíleně směřuje k tomu, aby po zemědělství pospojoval řetězec také v lesnicko-dřevařském průmyslu.

Majitel Agrofertu již navázal neveřejné partnerství s vlastníkem holdingu LESS Janem Mičánkem. Jeho firma, která je v oboru lídrem, propadla v minulém roce do hluboké ztráty. A Babiš Mičánkovi pomáhá. Půjčil mu peníze, které si pojistil Mičánkovými akciemi. Tuto informaci začátkem týdne zveřejnil týdeník Euro. Transakci týdeníku údajně potvrdil sám majitel holdingu slovy: „S touto informací se netajím. Půjčil jsem si jako fyzická osoba. Prostě jsem si půjčil od nějakého chlapa nějaké peníze.“ Odmítl ale upřesnit, o jaký finanční obnos šlo. Týdeník spekuluje, že Babišova výpomoc představuje 200 milionů korun. Mnozí ji vnímají jako předplatné, které majitele Agrofertu přivede na čelnou pozici v oboru.

Veškeré podnikání je o surovinách, prohlašuje majitel Agrofertu. Nikoli náhodou ho proto přilákalo lesnictví. „Naše skupina kupuje ročně za padesát milionů korun dřevěné palety, děláme biomasu z odpadu obilí a slámy, hází se to do stejného kotle jak lesní štěpka,“ odpovídal Babiš v polovině loňského roku v on-line rozhovoru pro server iHned.cz na dotaz, podle čeho se rozhoduje, na jaké odvětví se zaměří.

Za surovinou šel Babiš do zemědělství. V lesích asi cítí rychlejší a lepší výnosy. Ve srovnání s agrárním sektorem není lesnictví tolik ohrožené zahraniční konkurencí a levnějšími dovozy. Riziko ovšem vnímá agrární magnát v tom, že většinu suroviny v lesnictví vlastní stát. Není ale všem dnům konec. Při stavu veřejných financí je otázkou času, kdy se začne mluvit o privatizaci. Ministr zemědělství Petr Bendl zatím prohlašuje, že státní podnik překlopí na akciovku, klidně už v příštím roce. Zisk pak bude možné přes dividendu přelít do státního rozpočtu, třeba i do Bendlova resortu. O deset miliard, které chybějí na stavbu dálnic, se už hlásí ministr dopravy Pavel Dobeš.

Kritická slova od Babiše létají na adresu státních lesů. Nejen kvůli tendrům „Je to politický případ. Nejradši by státní lesy rozkradli, ale neumějí z nich peníze dostat do baráku,“ naráží na vazby k ministerstvu zemědělství. Současně viní gigantické zisky Lesů ČR z toho, že ničí české lesnictví. „Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Jestli Lesy ČR zničí většinu českých firem, nebo bude stabilizace, kde každý dostane trošku ‚nažrat‘ a přežije,“ nechal se už dřív slyšet Babiš. Koncentrací, kterou vloni v oboru spustil, evidentně vsadil na zmiňovanou druhou variantu. Hráčů na trhu bude méně, budou větší a ze zakázek státních lesů si ukousnou větší profit.

Společnosti Wotan a Uniles, jejichž ovládnutím vloni Agrofert vstoupil do lesního byznysu, se ze zakázek státního podniku vysoutěžených loni na podzim zatím nepřejedí. Ze 117 rozdělovaných územních jednotek uspěl Wotan v pěti, Uniles ve třech. Naopak Mičánkův Less & Forest v mnohamiliardovém tendru na těžbu a lesní práce s přehledem zvítězil. Nejvyšší cenu firma nabídla na 88 jednotkách, tedy na třech čtvrtinách území. Smlouvu však nakonec podepsala pouze na 29 jednotkách. Na třiadvaceti se proto tendry zopakují.

Zdroj: Týdeník EURO
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina