archív aktualít rok 2012

Zachrání nový majitel tonoucí Korynu nebo zkrátí její agónii?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

KorynaOkamžik, jehož neodvratný příchod byl v posledním loňském čtvrtletí očekáván každým dnem, nastal 25. listopadu 2011. Valná hromada a.s. KORYNA nábytek schválila změnu stanov, kterou předala vedení společnosti do rukou nového majitele.

Nový majitel a zároveň jediný akcionář, kterým se stala společnost L.A.Bernkop 1883 zabývající se výrobou ohýbaného nábytku, necelý měsíc nato, 22. prosince 2011, odvolal celé původní představenstvo Koryny ve složení Miroslav Rumpela, Ing. Antonín Kalfas a Ing. Lubomír Jančík a na místo jediného člena představenstva jmenoval Martina Dolinu. Tím se oficiálně „ujal vlády“ nad jedním z největších a současně nejzadluženějších tuzemských výrobců nábytku.

Že by konečná?

Koryna se topí v dluzích. Finanční problémy ji provází od roku 2008, kdy hlavně kvůli ekonomické recesi přišla o velkou část svých zahraničních trhů. Počátkem roku 2009 na ni byl podán první insolvenční návrh kvůli nezaplacenému nájmu za užívání nebytových prostor. Během loňského roku se situace výrazně zhoršila a na společnost bylo podáno celkem 6 insolvenčních návrhů, z toho 5 (s celkovou výší dluhů cca 2,2 mil. Kč) bylo v krátké době vzato zpět z důvodu uhrazení pohledávky, jeden (podaný ke konci loňského roku již za nového majitele) byl pro formální chyby Krajským soudem v Brně odmítnut. Mezi navrhovateli byli nejen pronajímatelé nebytových prostor, které Koryna využívala jako podnikové prodejny, nebo dodavatelské firmy, ale také bývalí zaměstnanci, kterým firma dlužila mzdy za několik měsíců. K 24. lednu 2012 byly evidovány pohledávky věřitelů ve výši více než 2,6 mil. Kč. Zatím poslední insolvenční návrh byl podán 31. ledna 2012. 

Další osud jednoho z největších tuzemských výrobců kuchyní je v tuto chvíli nejistý. Přihlášky pohledávek zřejmě budou přibývat, neboť jen známých dlužníků je mnohem více, než kolik se jich zatím do insolvenčního řízení přihlásilo. Podle některých dnes již bývalých zaměstnanců je současná situace horší, než byla loni a firma prý již nemá z čeho své dluhy zaplatit. Pokud se nový majitel s věřiteli nedohodne, může být současné insolvenční řízení tím posledním.

Tajemný majitel?

Bernkop_1Nový ředitel Koryny a jediný člen představenstva Martin Dolina nám k aktuální situaci odmítl cokoli říct. Naši telefonickou žádost o rozhovor odmítl s tím, že na to nemá čas a ani o to nemá zájem. Jediným akcionářem nového vlastníka Koryny, společnosti L.A.Bernkop 1883, je společnost Proinvesta podnikatele Tomáše Halámka, jehož jméno figuruje v několika dalších, vzájemně vlastnicky propojených společnostech. Ani jeho se nám ale ve firmě nepodařilo zastihnout – zřejmě kvůli chladnému počasí. Podle majitele nemovitosti, kde mají tyto společnosti pronajatou „kancelář“, se na adrese nikdo moc nevyskytuje a ani poštu si příliš často nevyzvedávají.

Foto: Sídlo společnosti L.A.Bernkop 1883, nového majitele Koryny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina