archív aktualít rok 2012

Vězni z Mírova vyrobili loni nábytek téměř za 10 milionů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MirovVězni jedné z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku vyrobili loni nábytek za 9,5 milionu Kč. V porovnání s rokem 2010 to však bylo o třetinu méně. Podobně jako ostatní firmy i mírovská věznice doplatila na hospodářskou krizi. Podle jejích zástupců se ale blýská na lepší časy. Výrobní kapacita na první čtvrtletí letošního roku je již zaplněna.

Nábytek z mírovské věznice míří především na úřady práce, soudy či státní zastupitelství. Podle vyjádření mluvčí věznice Kamily Válkové činil v roce 2010 obrat výroby nábytku 14,5 milionu korun, v loňském roce to bylo 9,5 milionu korun. Nárůst zakázek byl ale až v posledním čtvrtletí, kdy odsouzení pracovali v prodloužených směnách a v sobotu.

V truhlářské dílně v současnosti pracuje pouze 20 vězňů, v minulosti jich bylo kolem tří desítek. V současné době se podle tiskové mluvčí připravuje větší zakázka v objemu zhruba tří milionů korun pro Úřad práce v Karlových Varech. Nyní vězni pracují na drobnějších zakázkách pro soukromníky.

Mezi významné zákazníky, kteří se na mírovskou věznici obracejí opakovaně, patří například ostravský krajský soud, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně a brněnská městská policie. Nábytek mírovských vězňů využívají také soudci v Kladně, Českých Budějovicích nebo Úřad práce v Plzni.

Na Mírově je zaměstnáno přes 60 % vězňů. Nejvíce jich pracuje pro mohelnickou pobočku společnosti Siemens. Navíjejí elektromotory nebo brousí hliníkové odlitky. Vězni také přešívají oděvy zabavené celníky. Vedení věznice se podařilo zaměstnat i všech šest doživotních vězňů – šijí hračky pro děti. Je mezi nimi i Jiří Kajínek.

Na Mírově si odpykává trest 401 vězňů, to je o 27 více, než je kapacita zařízení. Největší část z nich, 346, si trest odpykává v nejpřísnějším typu věznice se zvýšenou ostrahou, 47 v ostraze a osm v dozoru. Jsou mezi nimi tři desítky cizinců.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina