archív aktualít rok 2011

Likvidace domácího zpracování dřevní hmoty

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sklad_kulatinySvaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu ČR a Odborový svaz Dřevo-lesy-voda vydaly začátkem prosince společné prohlášení. Vyplývá z něho, že se v ČR likviduje domácí zpracování vytěžené dřevní hmoty.

Plné znění prohlášení

„Díky nepochopitelné státní politice dochází v České republice k likvidaci domácího zpracování vytěžené dřevní hmoty. To má za následek i likvidaci domácích dřevozpracovatelů, zvyšování nezaměstnanosti a omezování podílu dřevařského průmyslu na domácí průmyslové výrobě, a tím dochází i ke zvyšování cen výstupných produktů. 

Z těchto důvodů zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců žádají:

  • Vládu ČR o vytvoření podmínek, které umožní zpracování v Česku vytěžené surové 
dřevní hmoty, a tím omezení její export do zahraničí, což nyní umožňuje nesmyslná státní cenová politika prodeje dříví od státního podniku Lesy ČR.
  • Ministra zemědělství Petra Bendla o vytvoření takových podmínek v obchodování s vytěženou dřevní hmotou od Lesů ČR s.p., které nebudou pro domácí zpracovatele likvidační a zabezpečí včasné podepsání obchodních smluv o dodávkách dřevní hmoty s vítězi vypsaných tendrů.
Uvedené požadavky jsou nutným předpokladem k zachování sociálního smíru v uvedeném průmyslovém odvětví. Státu by mělo záležet na tom, aby se národní bohatství českých, moravských a slezských lesů pouze nevyváželo jako surová hmota do zahraničí, ale aby se dřevo dále zpracovávalo v domácích firmách.“
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina