archív aktualít rok 2011

Dřevozpracující průmysl prý čeká očista

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

KatrDomácí pily bojují o přežití. Řada jich z důvodu vysoké ceny kulatiny zavírá provozy. A to zatím stále netuší, za jakých podmínek budou nakupovat dřevo v příštím roce. Odborníci varují, že dojde k hromadnému pádu dřevozpracujících firem s tisícovkami zaměstnanců. Tuto černou prognózu zveřejnily Hospodářské noviny.

Lesy ČR, s.p., čelí kritice zpracovatelů od roku 2009, kdy začaly zavádět nový systém zadávání zakázek, v němž je jediným kritériem cena nabízená za dřevo. Nový systém během dvou let zvedl zisky Lesů z půlmiliardy na loňské 2,5 miliardy korun. Podle HN je jejich loňský zisk v přepočtu na kubík dřeva o polovinu vyšší, než jaký mají Bavorské státní lesy, a o více než 70 % vyšší než u Rakouských spolkových lesů. Letos LČR čekají téměř sedmimiliardový profit. 
Podle analytika Petra Havla budou mít v nových podmínkách šanci na přežití ze zhruba tisícovky domácích pil jen velcí a silní hráči. A spíše než pily přežijí firmy jako je Less, jež mají i další navazující obory. „Začíná konsolidace sektoru, v němž je velký přebytek kapacit. Jen kapacita malých pil asi o 30 procent převyšuje potřeby trhu,“ říká Havel. Konsolidace bude dle HN spojena s citelnými sociálními dopady. Pily zaměstnávají tisíce lidí hlavně v regionech s malou nabídkou na trhu práce. Navíc lidé, kteří dosud pracovali v lese či na pilách, mají obvykle nízkou kvalifikaci a mizivou šanci na jiné uplatnění. 
Lesy ČR samy situaci nekomentují: „K těmto tématům se vyjádříme na tiskové konferenci, o jejímž konání budou média informována,“ uvedl pro HN mluvčí LČR Zbyněk Boublík.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina