archív aktualít rok 2011

Čeští nábytkáři by se měli více zaměřit na kvalitu a design

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Seminar_ACNJedinečnost, cesta českých výrobců nábytku. To byl název a také hlavní téma celodenního semináře, který uspořádala Asociace českých nábytkářů (AČN) 15. listopadu 2011 v kavárně designového centra EXIT 112 v Červeném Kříži u Jihlavy.

Zhruba čtyřicítka přítomných zástupců tuzemských firem si vyslechla sérii zajímavých odborných přednášek soustředěných do dvou bloků, časově oddělených polední přestávkou. „Čeští nábytkáři nemohou zahraničním výrobcům konkurovat cenou a kvantitou. Jediné, co našemu nábytkářskému průmyslu může pomoct udržet si konkurenceschopnost a posunout se dál, je kvalita a design,“ řekl na úvod semináře prezident AČN Ing. Martin Čudka.

Dopolední blok prezentací byl zahájen problematikou pracovních úrazů v nábytkářském průmyslu s důrazem na jejich prevenci. Mimo jiné bylo konstatováno, že úrazovost v nábytkářském průmyslu se z dlouhodobého hlediska nedaří efektivně snižovat. Nejvíce nehod je podle statistik způsobeno řeznými nástroji a nejpočetnější skupinu práce neschopných v důsledku pracovního úrazu tvoří mladí lidé.

Odpolední blok přednášek byl věnován především otázkám vývoje nových výrobků a jejich prezentace, vlivu designu na prodejnost produktů nebo problematice právní ochrany designu výrobků. V jednotlivých prezentacích postupně zazněly odpovědi na předem nastolené otázky: Má smysl investovat do designu a vývoje nových produktů? Má smysl nové výrobky chránit před paděláním? Zvláště, když víme, že počet vyrobených kusů bude relativně malý? Mají smysl soudní pře o duševní vlastnictví?

Čtenářům Dřevařského magazínu odpovědi na tyto otázky přineseme v odborných příspěvcích, které budou publikovány v následujících vydáních DM.

Foto: Křeslo Swing (mminterier), křeslo OVO (Vespera), křeslo Wave (TON)

Kresla

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina