archív aktualít rok 2011

Objevili středověký srub s unikátní konstrukci

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stredoveky_srubArcheologové zjistili, že dřevěný srub z 10. století, který nalezli pod dlažbou náměstí v Bílině na Teplicku, byl vystavěn neznámou technikou. Stavbu se chtějí pokusit znovu postavit. Ukázalo se, že srub neměl dvě místnosti, ale minimálně tři. „Našli jsme další příčku a objevili unikátní konstrukci,“ říká Petr Čech, archeolog ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd.

Srub měl z prken udělaný základový rám, na něm byla kláda z kulatiny a dřevěnými kolíčky přidělané další prkno a na něm kulatina. A tak stále dokola – prkno, kulatina, prkno, kulatina… Obvyklé přitom bylo pokládání kulatiny na kulatinu a zpevnění materiálem, který ztuhl. „Prokládání prknem ne,“ dodává Čech. A to v 10. století prkna neřezali pilou, ale kmen naštípali na ploché desky a ty sekyrou přitesali.

„Byli velmi šikovní a díky této konstrukci mohli na stavbu použít i méně kvalitní trámy, které nedosedaly na sebe. Když mezi ně dáte prkno a na něj vrstvu mazanice z hlíny, tím to utěsníte,“ popisuje archeolog. Doplňuje také, že dosud panovala mylná představa, že ve středověku bylo Bílinsko jedním velkým temným lesem. „Naopak, podle nálezů to vypadá, že krajina byla silně odlesněná a oni museli se dřevem velmi dobře hospodařit,“ popsal Čech.

Archeologům se podařilo část stěny srubu vyzvednout. V laboratoři ji dokonale očistí a po rozebrání poznají techniku stavby. Plánují, že by se pak pokusili stejným způsobem srub postavit. „Nyní se pokusíme investora přesvědčit, aby financoval konzervaci stěny. Byl by hřích ji nechat rozpadnout,“ doufá Čech.

Zdroj: iDNES.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina