archív aktualít rok 2011

Bez daňových úlev a dotací nebude snížení energetické spotřeby možné

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Fenstertage_2011_1„Energetický zvrat“ v roce 2020 může být dosažen pouze kombinací energetických úspor a opatření na zvýšení využitelnosti energie. Na tom se shodli techničtí experti spolu s politiky z místních úřadů i státních a federálních vlád. Toto téma přilákalo přes 1000 odborníků z 29 zemí na mezinárodní konferenci Okna & Fasády, která se uskutečnila ve dnech 13. a 14. 10. 2011 v německém Rosenheimu a jejímž organizátorem byl Institut okenní techniky ift Rosenheim.

Diskuse se soustředila na technická řešení, nezbytné úpravy norem a právních předpisů a na podporu středních podnikatelů a stavebníků poskytnutím praktických pomůcek, jako jsou Energetický štítek pro okna a aplikace pro úsporu energie s okny a zasklením.

Požadovaný „energetický zvrat“ může být dosažen pouze rekonstrukcí/modernizací budov rychlostí 2 % ročně. To však znamená, že je třeba zvýšit daňové úlevy a veřejné finanční prostředky, jinak nebude možné snížit téměř 40 % primární energetické spotřeby v budovách v Německu. Úspora energie je stále nejefektivnější způsob, jak snížit energetickou spotřebu, navíc, každé euro z veřejných prostředků vytváří obrat v poměru 1:8, což by mělo být dostatečným argumentem pro zdůraznění naléhavosti této otázky pro politiky na všech úrovních.

Fenstertage_2011_2Různé přednášky poukázaly na detaily, jak je možné využít solární energii pro pasivní energetický zisk s použitím moderních oken, fasád a zasklení, a že výměna oken může přispět k využití obnovitelných zdrojů energie. Konstrukce oken by měly být rozlišovány podle orientace, v níž jsou instalovány a podle jejich účelu. Není již vhodné instalovat stejný typ okna v celé budově. Nevyužité plochy na střechách a fasádách lze využít pro výrobu elektrické energie pomocí fotovoltaických článků, které by mohly být použity i k zabezpečení energetických dodávek pro budoucí elektromobily. To však vyžaduje podrobnější energetické řízení a servis budov, které zase závisí na spolehlivých technických údajích pro stavební komponenty a obálku budovy.

Podrobnější informace o konferenci jsou uvedeny na stránkách ift Rosenheim.

Foto 1: Letošní 39. Mezinárodní konference Okna a fasády Rosenheim se zúčastnilo přes 1000 delegátů

Foto 2: Delegáti konference během architektonické exkurze do výškové budovy Sparkasse Rosenheim s dvouplášťovou fasádou dřevěné konstrukce a progresivní energetickou koncepcí
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina