archív aktualít rok 2011

Konec programu Zelená úsporám snížil firmám počet zakázek

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zelena-defKonec dotačního programu Zelená úsporám snížil stavebním firmám počet zakázek. V budoucnu se ale očekává zlepšení vzhledem k evropským normám směřujícím ke snižování energetické náročnosti budov.

Až 20% pokles zakázek ve srovnání s loňským rokem zaznamenali letos někteří výrobci oken. Ještě většímu úbytku práce čelí firmy zaměřené na tepelné izolace budov nebo solární kolektory na ohřev vody. Zlepšení situace si firmy slibují od loni přijaté směrnice Evropské komise, která počítá s tím, že do konce roku 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí zastavilo v říjnu 2010. V současné době naplno běží kontroly realizovaných projektů. Dosud uskutečněné kontroly již přinesly první výsledky: kromě drobných pochybení upozornily i na stavební projekty, které vykazují známky podvodu. Takové případy bude Fond životního prostředí řešit jednak s příjemci dotací, ale i ve spolupráci s finančním úřadem či orgány činnými v trestním řízení.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina