archív aktualít rok 2011

Slávnostná certifikácia 6. ročníka programu Zelená škola

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Logo-zelena-skolaZelená škola je najväčší certifikačno-vzdelávací ekoprogram na svete. Zapojených je do neho viac ako 35 tisíc škôl zo 47 krajín sveta. Získal uznanie Environmentálneho programu OSN a odporúča ho Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. Vyvrcholením bola prehliadka Zelenej základnej školy na Turnianskej ulici v Bratislave, tiež interaktívnej výstavy Energia 3. tisícročia spojená s prezentáciou účastníkov pred slávnostným odovzdávaním certifikátov Zelená škola (20. októbra 2011).

Na Slovensku sa zapojilo 152 materských, základných a stredných škôl s cieľom ochrany životného prostredia aby splnili certifikačné podmienky a získali certifikát a vlajku svetového hnutia Eco-Schools. Hrdiť sa titulom „Zelená škola“ bude môcť nasledujúce 2 roky 70 škôl z celého Slovenska, 15 škôl získa za čiastočné splnenie certifikačných podmienok diplom „Na ceste k Zelenej škole“.

Zelena_skola_6V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu (EMAS / ISO 14001). Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti.

Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom certifikácie programu Zelená škola je sieť organizácií ŠPIRÁLA. Národným garantom nadácia Foundation for Environmental Education. Podporovatelia programu sú IKEA a Východoslovenská energetika, a.s.

Ďalšie informácie nájdete na www.zelenaskola.sk

Foto: Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová slávnostne odovzdala certifikáty zástupcom škôl, ktoré sa zapojili do 6. ročníka programu Zelená škola (Autor: ÚV SR)
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina