archív aktualít rok 2011

Kondice českého nábytkářství klesá

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vyrobce_nabytkuO nových způsobech podpory konkurenceschopnosti českého nábytkářství hovořil na panelové diskusi první den veletrhu WOOD-TEC Ing. Radek Brychta, předseda Klastru českých nábytkářů a viceprezident Asociace českých nábytkářů. Podle něho je kondice českého nábytkářství klesající.

Počet pracovníků v tomto průmyslu podle něj klesl z cca 39 150 v roce 2006 na současných cca 28 000 a produkce se snížila z 38,22 miliard Kč na současných 35,01 miliard Kč. Také export ve sledovaném období se snížil z 16,73 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Poklesl i import z 12,35 na 10,99 miliardy Kč. „Podnikání nábytkářů v ČR by měl podpořit zejména firemní marketing, budování firemních značek, přenos inovací a aplikovaného výzkumu přímo do firmy a zřejmě i zakládání neadresných oborových asociací,“ vysvětlil Brychta.

Důležité podle něho je také nastartovat proces přechodu z regionálního a roztříštěného obchodu jednotlivých nábytkářů na obchodování na globálním nábytkářském trhu. Ten je totiž založen na vzájemné kooperaci a společných aktivitách českých nábytkářů v oblasti inovací a marketingu. To lze například umožnit pomocí klastrů – koncentrace vzájemně propojených firem a institucí v konkrétním oboru.

Zdroj: BVV

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina