archív aktualít rok 2011

Dřevaře trápí pozdě vypsané výběrové řízení i zvýšení cen dřeva

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mala_pilaO konkurenceschopnosti malých a středních dřevozpracujících podniků v získávání surovinových zdrojů se hovořilo na panelové diskuzi první den veletrhu WOOD-TEC. Ing. Petr Pražan, Ph.D. ze Společenstva dřevozpracujících podniků ČR uvedl, že stabilita zdrojů je od konce roku 2009 minimální. Loni totiž bylo zrušené výběrové řízení a navíc pozdě vypsané na letošní rok. K nejistotám přispělo zvýšení cen dřeva na trhu a tato situace se stále opakuje.

Důsledkem je nejistota dodavatelů i odběratelů, kteří pracují pouze s minimálním výhledem. Proto jejich dlouhodobé vztahy prakticky nejsou možné. Menší firmy mají problém s uskladněním dřeva, ale i s financemi. Z toho důvodu jim nikdo nechce dodávat malé objemy a nelze u nich zavést bonusovou politiku jako u velkých odběratelů. „Střední pilařské kapacity v průměru dokáží prodat 30 až 40 procent produkce a ostatní musí vyvézt na trhy zahraničních konkurentů. Přitom dopravní náklady z ČR na tyto trhy jsou většinou vyšší než mají jejich zahraniční kolegové. Také posilující koruna znevýhodňuje nákup surovin. Střední a malé firmy tak nemohou konkurovat při stejných nebo i vyšších cenách surovin obdobným subjektům v okolních zemích, ale i velkým pilařům v ČR,“ řekl Pražan.

Faktem je, že nedostatek suroviny v okolních zemích zvyšuje jejich ceny. Například fošny na zboží na lepení stály v listopadu roku 2008 kolem 150 € za metr krychlový, letos v červenci zhruba 205 €. Latě 28×48/58 pak v listopadu 2008 stály 130 € a letos v červenci 195 €. K výhodám malých a velmi malých dřevozpracujících podniků patří, ž nejsou závislé na kurzu eura, neboť jejich zákazníkům se většinou nevyplatí nákup ze zahraničí. Nemusí také shánět velké objemy kulatiny. Navíc mají možnost výrazně omezit či zastavit výrobu, neboť její obnovení je jednodušší než u velkých výrobců. K jejich nevýhodám pak patří malá produktivita, omezený objem výroby, ale i finančních zdrojů. „Při vysokých cenách a nedostupnosti suroviny jsou střední podniky zranitelnější než podniky velmi velké a velmi malé. Současná situace může vést k další redukci středních podniků, a tím i ke koncentraci pořezu do firem velkých,“ dodal Pražan.

Zdroj: BVV

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina