archív aktualít rok 2011

Nábytek z IKEA je v Česku dražší než jinde v Evropě

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA_BillyPřestože Česko nepatří v Evropě k bohatým zemím, řetězec IKEA Čechům prodává nábytek dráž než v jiných státech. Vyplývá to ze srovnávacího testu agentury Bloomberg, která porovnává cenovou hladinu v jednotlivých zemích.

Jeden z nejprodávanějších kusů nábytku na světě, knihovna Billy švédského řetězce Ikea, je v Česku v rámci Evropy téměř nejdražší. Česko patří v žebříčku 38 zemí, podobně jako v minulých dvou letech, k dražší skupině států. Z 38 zemí mu patří 27. místo. V užším výběru v rámci evropských trhů jsou dražší jen Rusko, Švýcarsko a severské země, kde se neplatí eurem. Tedy domovské Švédsko, sousední Norsko a Island. Země používající euro jsou všechny levnější. Nejnižší cena je tradičně v Beneluxu, v některých letech ve Francii. O něco vyšší, ale stále levnější než v Česku je pořizovací cena policové knihovny v Německu či v ještě dražším Rakousku. 
Mimo eurozónu eurocenám konkuruje hlavně Polsko.

Ikea má v Česku tu výhodu, že se jí zde podařilo vytvořit image prodejce luxusnějšího nábytku. 
V Evropě se přitom řadí spíše do dolní části žebříčku a je považována za levnější typ vybavení domácnosti, často sloužící jako startovací bydlení mladých rodin. U nás začínala z velkých řetězců jako první, a mohla tak podle lidí z oboru nasadit ceny, které nyní drží či pomaličku snižuje.

Zdroj: MF DNES

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina