archív aktualít rok 2011

Slovenští stavbaři brzdí svůj předchozí optimismus

ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba1Ředitelé stavebních společností zhoršují svá očekávání vývoje slovenského stavebnictví. Zatímco v květnu odhadovali pokles sektoru jen o 1,8 %, podle současných očekávání dojde letos k poklesu o 4,5 %. Příští rok by ale dle mínění slovenských stavbařů už mohl přinést mírný nárůst (o 1,8 %). Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 08/2011, kterou vydávají společnosti CEEC Research a KPMG Slovensko.

Firmy ve svých predikcích spoléhají především na veřejné zakázky a také financování z eurofondů. Nových projektů financovaných ze soukromých zdrojů přibývá velice pomalu.

Výsledky podobného průzkumu realizovaného v České republice v letošním červenci ukazují, že české firmy očekávají letos velmi podobný pokles trhu jako ty slovenské, a to o 4,1%. Ve výhledu na rok 2012 jsou ale pesimističtější (odhadují pokles o 2,4 %). Základní tendence ve vývoji stavebního trhu je mezi Českou republikou a Slovenskem shodná. Slovenské stavební firmy jsou optimističtější v očekávání vývoje roku 2012 a – což je podstatný rozdíl – více spoléhají na růst v oblasti inženýrského stavitelství.

S ohledem na vývoj trhu slovenské společnosti zhoršují své predikce tržeb v letošním roce. Aktuálně počítají s poklesem o 3,3 %. Nejpesimističtějšími jsou v tomto smyslu společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím, očekávají pokles až o 10,4 %. České stavební firmy letos očekávají mírnější pokles tržeb, a to o 1,7 %.

Klíčovými problémy slovenských stavebních společností, které limitují jejich hospodářské výsledky, jsou vysoká míra byrokracie (požadavky úřadů), jejíž vliv podle ředitelů stavebních firem stále roste, a také nedostatečná poptávka financovaná ze soukromých nebo veřejných zdrojů.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina
cs_CZČeština sk_SKSlovenčina