archív aktualít rok 2011

Slovenští stavbaři brzdí svůj předchozí optimismus

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba1Ředitelé stavebních společností zhoršují svá očekávání vývoje slovenského stavebnictví. Zatímco v květnu odhadovali pokles sektoru jen o 1,8 %, podle současných očekávání dojde letos k poklesu o 4,5 %. Příští rok by ale dle mínění slovenských stavbařů už mohl přinést mírný nárůst (o 1,8 %). Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 08/2011, kterou vydávají společnosti CEEC Research a KPMG Slovensko.

Firmy ve svých predikcích spoléhají především na veřejné zakázky a také financování z eurofondů. Nových projektů financovaných ze soukromých zdrojů přibývá velice pomalu.

Výsledky podobného průzkumu realizovaného v České republice v letošním červenci ukazují, že české firmy očekávají letos velmi podobný pokles trhu jako ty slovenské, a to o 4,1%. Ve výhledu na rok 2012 jsou ale pesimističtější (odhadují pokles o 2,4 %). Základní tendence ve vývoji stavebního trhu je mezi Českou republikou a Slovenskem shodná. Slovenské stavební firmy jsou optimističtější v očekávání vývoje roku 2012 a – což je podstatný rozdíl – více spoléhají na růst v oblasti inženýrského stavitelství.

S ohledem na vývoj trhu slovenské společnosti zhoršují své predikce tržeb v letošním roce. Aktuálně počítají s poklesem o 3,3 %. Nejpesimističtějšími jsou v tomto smyslu společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím, očekávají pokles až o 10,4 %. České stavební firmy letos očekávají mírnější pokles tržeb, a to o 1,7 %.

Klíčovými problémy slovenských stavebních společností, které limitují jejich hospodářské výsledky, jsou vysoká míra byrokracie (požadavky úřadů), jejíž vliv podle ředitelů stavebních firem stále roste, a také nedostatečná poptávka financovaná ze soukromých nebo veřejných zdrojů.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina