archív aktualít rok 2011

Pila Javořice nabírá síly

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Javorice1Do dvou let chce pila Javořice ve Ptení uspokojit své věřitele. „Vyrovnáme se s nimi do čtyřiadvaceti měsíců. 
Pokud si na to pila zcela nevydělá, pomůže úvěr,“ potvrdil ředitel pily Jan Vařeka. Připomněl, že věřitelé v pondělí 19.9.2011 schválili reorganizační plán podniku.

Pila od začátku roku 2011 postupně zvyšovala kapacitu až na současných 12 tisíc kubíků pořezané kulatiny měsíčně, které produkuje při jedné směně. „Provoz má nyní minimální náklady a je ziskový. Patří nám šesté nebo sedmé místo v republice v oblasti zpracování dřeva. Na jaře chceme výrobu zvýšit na dvacet tisíc kubíků měsíčně, přičemž v průběhu roku plánujeme rozjet i dvousměnný provoz,“ přiblížil Vařeka s dovětkem, že pila v uplynulém období úspěšně obnovila své dodavatelsko-odběratelské vztahy zpřetrhané insolvenčním řízením a dokonce si našla i odběratele nové.

Javorice2S produkcí řeziva skončila pila na počátku roku 2009. Důvodem byl nadbytek dřeva na světových trzích. 
Zaměstnanci ptenské pily zůstali osm měsíců doma a pobírali jen část mzdy. V září roku 2009 dostalo všech 240 lidí výpověď a přešlo do evidence úřadu práce. Javořice s dluhy v řádech stovek milionů korun skončila v insolvenčním řízení.

Řidičům a obyvatelům obce, kteří se obávají, že do nastartovaného podniku budou jako dříve mířit těžké kamiony, Vařeka vzkazuje: „Pondělní schválení reorganizačního plánu by mělo zahájit novou éru jednání o obchvatu Ptení.“

Pila Javořice momentálně zaměstnává 32 pracovníků.

Zdroj: Prostějovský deník

Na fotografiích: Areál pily Javořice na začátku letošního roku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina