archív aktualít rok 2011

Do finále se probojovalo i dřevěné TESCO

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

TESCO

Mezi 15 finalistů prestižní soutěže Stavba roku 2011 se ze 44 přihlášených probojovala také jedna dřevostavba. Jde o dřevěný hypermarket Tesco, postavený ve východočeské Jaroměři na místě staré neprovozované průmyslové zástavby. Plášť budovy je vyroben z modřínového dřeva a obkladových desek z přírodních materiálů.

Dřevěný hypermarket v Jaroměři je ceněn zejména pro ekologický přístup ke stavbě. Jako palivo v hypermarketu slouží čistý řepkový olej, ze kterého jednotlivá zařízení vyrábějí elektrickou energii, ale i teplo a chlad pro tepelnou regulaci uvnitř prodejny. Dřevostavba využívá i solární kolektory a střešní světlíky pro přirozené osvětlení prodejní plochy. V nádrži se jímá dešťová voda, která slouží ke splachování toalet, mytí podlah či zalévání.

TESCO2Soutěž Stavba roku organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program. Internetové hlasování o Cenu veřejnosti soutěže probíhá na stránkách www.stavbaroku.cz až do října. Vyhlášení výsledků soutěže Stavba roku 2011 se uskuteční v říjnu na 5. slavnostním setkání Dnů stavitelství a architektury (DSA).
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina