archív aktualít rok 2011

Přeprava dřeva po železnici má na Slovensku vzestupný trend

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ZelezniceRoční objem přepravy dřeva v Železniční společnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO), se pohybuje v posledních pěti letech na úrovni 2 až 2,5 milionu tun. Ještě v roce 2005 přitom společnost této komodity přepravila téměř 3,5 milionu tun. Díky zavedení silničního mýta a akvizicím se společnosti nicméně v poslední době daří podíl přepravy dřeva po železnici opět zvyšovat.

Přibližně polovinu z objemu přepravy dřeva ZSSK CARGO tvoří vývoz a téměř 30 % vnitrostátní přeprava. Zbytek představuje dovoz a tranzit. Dřevo přepravované ve vnitrostátní přepravě a v dovozu zpracuje v drtivé většině slovenský papírenský průmysl. 
Postupný pokles v přepravě dřeva se podařilo ZSSK CARGO zastavit v loňském roce díky zavedení mýtného i častějším kontrolám zaměřeným na přetěžování nákladních vozidel na silniční infrastruktuře. Největší nárůst zaznamenává společnost právě ve vnitrostátní přepravě. Letos by měla ZSSK CARGO podle plánu ve vnitrostátní dopravě odbavit přibližně 800 tisíc tun dřeva, což by byl více než dvouapůlnásobek oproti roku 2009 a zhruba úroveň přeprav v letech 2004 a 2005. 
Přepravy dřeva v režimu vývozu jsou přímo závislé na množství, které se na Slovensku vytěží. V posledních třech letech se vývoz ustálil na roční úrovni 1,0 až 1,2 milionu tun. Převládá přeprava kulatiny a řeziva pro dřevozpracující průmysl. Zbožové toky jsou směrovány zejména do Rakouska, České republiky a Itálie.

Zdroj: Dopravní noviny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina