archív aktualít rok 2011

Výstava Odkaz Michaela Thoneta pokračuje

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vystava_Thonet1Výstava Odkaz Michaela Thoneta, která přinesla průřez tvorbou nábytku německého průmyslníka Michaela Thoneta a kterou ke 150. výročí zahájení výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem uspořádalo město ve spolupráci s firmou TON a. s., se setkala s velkým zájmem návštěvníků. Vidělo ji už více než 3000 lidí. Proto výstava v pozměněné koncepci a v podobě stálé expozice na zámku v Bystřici pod Hostýnem dále pokračuje.

Došlo ke dvěma změnám: výstava má o něco menší rozsah než původní expozice a změnily se také výstavní prostory. Z hlavních výstavních sálů bystřického zámku se expozice přesunula do dvou menších přilehlých místností. Pro návštěvníky bude otevřena během otevírací doby zámku až do 31. října 2011, a to denně od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin.

Vystava_Thonet2Výstava představuje nábytek vyrobený v dílně samotného Michaela Thoneta v porýnském Boppardu, sleduje počátky jeho firmy ve Vídni, až po průmyslovou výrobu v moravských městech Koryčany, Bystřice pod Hostýnem a Vsetín. Návštěvník se setká s výrobky navrženými pro rakouského nábytkáře Carla Leistlera pracujícího na adaptaci vídeňského knížecího sídla Palais Liechtenstein, s nábytkem pro vídeňské paláce rodů Palffyů a Schwarzenberků a s výrobky zhotovenými pro Světovou výstavu, která se konala v roce 1851 v Londýně. Nová podoba výstavy představuje také poválečnou výrobu období socialismu, kterou původní expozice opomenula. Výstava je doplněna písemnostmi, k vidění jsou staré katalogy výrobků. Pokračující výstava prezentuje zejména exponáty pocházející z depozitu firmy TON a.s.

Zdroj: MÚ Bystřice pod Hostýnem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina