archív aktualít rok 2011

Boj proti ilegálnímu dřevu v USA přitvrzuje

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Gibson1Do několika výroben a kanceláří americké firmy Gibson Guitar v Memphisu a Nashvillu vtrhli minulý týden agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Zabavili tam několik palet exotického dřeva, data z počítačů a kytary. Podle Wall Street Journal, který zprávu zveřejnil, FBI tímto způsobem už poněkolikáté pátrala po ilegálně dováženém dřevu.

Gibson2Generální ředitel společnosti Gibson Guitar Henry Juskiewicz na tiskové konferenci uvedl, že zabavené ebenové a palisandrové dřevo firma dováží z Indie a agenti budou zkoumat, zda indické dřevo splňuje všechny podmínky dovozu. „Vláda předpokládá, že dřevo, které není zpracováno indickými pracovníky, je ilegální. Není to však na základě amerického práva, ale na základě interpretace indického práva americkým ministerstvem spravedlnosti,“ řekl Juszkiewicz novinářům. Dodal, že podle americké vlády by bylo dřevo legální pouze tehdy, kdyby bylo zpracováno indickými pracovníky. Zároveň obvinil FBI ze šikany firmy a ze zbytečně agresivních metod při prosazování práva s tím, že jejich dřevo pochází od dodavatele s certifikátem FSC (dřevo z ekologicky obhospodařovaných lesů).

V souvislosti se společností Gibson nejde o první případ, kdy se setkala s takovým postupem Federálního úřadu. V roce 2009 se udál podobný scénář. Agenti zabavili dřevo a kytary. Celý incident byl proveden v rámci akce „Spojené státy americké versus ebenové dřevo v jakékoliv formě“. FBI chtěla ověřit, jestli Gibson ilegálně nedováží a nevyrábí nástroje ze dřeva z chráněných lesů, jako například z madagaskarského ebenu.

Z problémů mají strach i američtí hudebníci. Při cestách do zahraničí své dřevěné kytary raději nechávají doma a berou si s sebou nástroje, jejichž hmatník je vyroben z uhlíkových vláken místo tradičního ebenu.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina